Смятаме да въведем ново законодателство за движението на гражданите на ЕС. Тези, които вече са във Великобритания, искаме да им дадем сигурност в областта на достъпа. Ако не са навършили 5 години пребиваване в кралството, ще им се даде документ за временно пребиваване, добави тя.

Трябва обаче да продължим и затова са ни преговорите, поясни Хопкинс. Тя открои, че има много неща, по които има съгласие при преговорите с ЕС.

"Но не се изчерпва цялата област на нашите взаимоотношения, 4-5 кръга на преговори предстоят най-вероятно. Трябва да се изясни статутът на тези, които вече са в кралството и са получили вече гражданство. Тези, които дойдат след Брекзит ще трябва да имат достатъчно възможност да докажат, че имат право на статут", заяви Хопкинс.

Тереза Мей: Имигрантите от ЕС ще останат >>


Посланик Хопкинс коментира и излизането на кралството от единния пазар:

"Изключихме членството си в единния пазар, понеже ако останем, трябва да се съобразяваме с всички правила, но ние желаем всеобхватно и справедливо споразумение с ЕС и ще имаме преговори за ново споразумение за свободна търговия. Имаме синхронизираност на нашето законодателство с ЕС. Ще има минимални бариери между Европа и Великобритания. Митническите споразумения също се преразглеждат. Искаме да постигнем гладък обмен с други страни."

Фокусът на преговорите е в тази посока. Промяната в статута трябва да е и относно мигрантите, за да не стават жертви на експлоатацията. Ще продължим да участваме в много от европейските структури, например по отношение на разузнаването, коментира британският посланик.

Ема Хопкинс се надява и в бъдеще образователната система да остане достъпна за международни студенти.

Все още не е ясно каква ще е образователната система след Брекзит. Засега остават старите условия, надяваме се през 2020 г. студентите да се радват на същите условия. Този въпрос ще бъде разискван в сферата на това, кралството има за цел международното привличане на студенти.