Правозащитници: Цацаров да не крие доклада за СРС-тата, иначе пази Цветанов
Българският хелзинкски комитет заяви, че главният прокурор Сотир Цацаров дължи на обществото да публикува доклада от проверката на сигнала за тежка злоупотреба със СРС-та в МВР и подслушване, подаден от лидера на БСП Сергей Станишев.
От организацията изтъкват още, че Цацаров е награден с оръжие от МВР и щом стана главен прокурор, назначи за своя заместничка прокурорка от Шумен, която Цветанов неприкрито промотира (Ася Петрова - прокурор по делото "Килърите" - б.р.). Наскоро главният прокурор определи именно нея за надзора върху законността на изборите. Ето защо, според БХК, Цацаров трябва да обори обоснованото предположение, че действа в синхрон с интересите на бившия вицепремиер.
"Второ, съмнение за зависимост от Цветанов тежи и върху прокурора Роман Василев, когото главният прокурор определи за оперативен ръководител на въпросната проверка (за СРС-тата - б.р.). Василев също бе награден с оръжие от МВР - лично от Цветанов. Причастността на Василев към позициите на ръководеното от Цветанов МВР се обективира и в негово дисциплинарно провинение - драстично нарушаване на презумпцията за невиновност на задържан и във вербален тормоз спрямо него. Не е необходимо да припомняме ареста на бившия министър Николай Цонев, който впоследствие бе оправдан в съда, и репликата на Василев: „Тъй като сте си абсолютен престъпник, колеги (по адрес на полицаите), както за всеки един престъпник - долу на земята, на колене!", се казва още в изявлението на организацията.
От БХК коментират още, че в други случаи, касаещи СРС, експертите, използвани от прокуратурата, макар и привидно независими от МВР, са се оказвали в конфликт на интереси поради професионална обвързаност с неговото ръководство. Правозащитната организация дава пример с експерт по делото срещу Цонев, който „размотаваше съда с месеци", и който е бил член на комисия, сформирана лично от Цветанов. Затова, отбелязват от БХК, прокуратурата трябва да внимава за такива експерти.
В изявлението се подчертават също и думи на градския прокурор Николай Кокинов, който се позовава на класифицираността на част от информацията, за да предупреди, че ще огласят резултати само в „рамките на възможното”.
"Този претекст редовно се използва от властниците за потулване на истината относно (престъпната) употреба на СРС в България. В резултат обществото няма никакъв контрол върху тази (зло)употреба. Обществото има право да си състави изводи като види - разпитани ли са всички релевантни служители, проверени ли са всячески всички факти. Проверка само по документи е априори ялова. Ясно е, че ако Цветанов е нареждал престъпно подслушване, то не е документирано", допълват от БХК.
Оттам смятат, че публикуването на резултатите от проверката не означава разкриване метода на самото подслушване, затова няма законова причина докладът да се държи в тайна.
"Ако докладът не бъде публикуван, а вместо това главният и градският прокурори направят общи твърдения за неразкрито престъпление, само ще се потвърди (за пореден път) общественото мнение, че прокуратурата оневинява МВР и, в частност, Цветанов и Борисов", завършва изявлението на БХК.
Анкета - Имало ли е незаконно подслушване?