Така максималният брой на работещите в администрациите ще остане този, който е установен в устройствените им актове към момента на влизането в сила на измененията, предаде БТА.
В началото на юни финансовият министър Симеон Дянков предложи, а кабинетът одобри проектозакона за ограничения в администрацията.

Разпоредбата не изключва възможността за намаляване числеността на персонала, посочва в мотивите си правителството, което е вносител на законопроекта.
Министерският съвет ще може да извършва компенсирани промени в числеността по предложение на първостепенните разпоредители с бюджетни кредити, съгласувано със Съвета за административната реформа.
Текстовете не се отнасят до общинските администрации, чиято численост се определя от съответния общински съвет по предложение на кмета на общината.

Депутатите приеха и друг проект за промени в закона за администрацията, също внесен от правителството, с който се създава обща уредба за консултативните съвети. В тях могат да участват както представители на други държавни органи и органи на местното самоуправление, така и представители на неправителствени организации, които имат отношение към дейността на съответния съвет. Уредена е възможността съветите да формират, наред с основния, и разширен състав, включващ наблюдатели без право на глас.

Съветите трябва да представят всяка година доклад за дейността си пред Министерския съвет.

Депутатите отхвърлиха проектопромените в Закона за администрацията, предложени от Лъчезар Тошев от "Синята коалиция", които предвиждаха създаване на публичен регистър на актовете, издадени от областните управители, и обявяването на актовете на интернет-страницата на областта.

По данни на националната статистика през септември тази година броят на наетите по трудово или служебно правоотношение в администрацията на изпълнителната власт е 97 204 души, стана ясно междувременно. От тях в централната администрация са били заети 54 615, а в териториалната - 42 589 души.
В данните не се включват наетите в Министерството на вътрешните работи и Министерството на отбраната, уточняват от Националния статистически институт.

През юли общо в администрацията са били заети 96 837 души, а през август - 97 063. Най-многочислени от заетите в централната администрация са били работещите в административните структури, които имат функции във връзка с осъществяване на изпълнителната власт.
През септември техният брой достига 25 471 души. На второ място по численост са изпълнителните агенции, където през септември са работили 17 674 човека. За държавните комисии са работили 489 души.

В министерства и администрация на Министерския съвет са били заетите през септември 6 743 души. В общинските и районните администрации са работили през септември най-много хора от заетите в териториалната администрация като борят им е бил 34 044 души. В областните администрации за работили - 1 458 души.

През май Симеон Дянков предложи на всеки 3-4 години служителите на държавната администрация да бъдат пренасочвани от една институция в друга, за да се намалят злоупотребите и подкупите.

Брутната заплата на служителите в администрацията ще се формира от 70 на сто основна заплата и 30 на сто възнаграждения с постоянен и непостоянен характер. Отпада класът за "прослужено време". Допълнително ще се плаща на ценни кадри. Това пък предвиждат две наредби за заплащане и оценяване на служителите, който бяха представени на 15 ноември в Министерски съвет от Дянков.