Борисов: Не ни е нужна кръв по асфалта, който с радост полагаме
Колеги, знаете че подадох оставка на кабинета и тя вече е в парламента. Има някакво технологично време, не знам колко е по закон, до тогава всички си изпълняват ангажиментите. Ще работите така, че след изборите, ако хората определят пак ние да управляваме, там където ще се върнете да не се е срутило. Това заявява премиерът Бойко Борисов на заседанието на кабинета, след като обяви, че подава оставката на правителството.
"Ще работите така, че след изборите, ако хората определят пак ние да управляваме, там където ще се върнете да не се е срутило. Това е много важно да го имате предвид. Така, че така искам да се работи, че през тези няколко дни, за които сте там, да правите така, че тези които идват след вас да заварят една подредена държава."
По думите на Борисов, Костов и Димитров като представители на "сестринска партия, както в Брюксел е прието да се казва", са създадали монополите.
После БСП, ДПС и НДСВ го утвърдили с ЕРП-тата и със Закона за зелените енергии.
"Благодаря ви, мисля че направихме доста неща. Истински ще се радвам да не трябва да се сбогуваме, особено с магистрала "Струма", не знам как ще я договорят, магистрала "Тракия" българите знаят, че за края на месец май им я бях обещал, сега не носим отговорност. Така са и "Мариците", така са и двата ЛОТ-а може би на Яна ще станат и на Струма, защото там процесите са необратими и там са вече на асфалт. Но, оттам нататък как ще се оправят, дано българите след тези събития оценят, че всяка капчица кръв по този асфалт, който с такава радост полагаме не ни е нужна и, че изграждането на инфраструктурата беше единственият начин следващите години да се повдигне икономическият растеж, да дойдат инвеститори и да станем нормална държава."
По думите му, София е типичен пример за седем години близо управление на ГЕРБ. Това щяло да се случи и с държавата, но хората имат право да изберат съдбата си.
Борисов коментира пред министрите, че хората са излязли на справедлив протест, действително кризата в света е страховита.
"Икономическият растеж на големите държави е около нулата или под нулата, за Европа е минус едно, сиреч под нулата, Европа още е потопена. Бедността и безработицата са бич във всички държави и никой не е предложил лекарство до този момент. Изключвам скандинавските държави Швеция и Норвегия, но знаете, че те имат петрол и газ и когато имаш такива суровини винаги растежът е гарантиран, след четири години и България ще е така, защото ще излязат и нашите находища, които са държани умишлено десетилетия да не бъдат разработени."
След тези думи енергийният министър Делян Добрев пояснява:
"Не само с държавни, господин премиер, но най-перспективният блок в Черно море е даден на Красимир Георгиев, т.нар. Фронтиер, на фирма, която има 5000 лв. капитал и 1000 лв. в банковата сметка, за да го държи или да го продаде на някой, така че енергийната ни зависимост са я били обезпечили. С подписването на договора с "Тотал" правим обратното, гарантираме, че след четири години България ще е енергийно независима. В сферата на концесиите, където е подписаният договор и с "Тотал" имаше три министерства, които отговаряха, министри които са се опитали да поделят баницата и 1300 преписки, които стояха залежали от 1999 г. Тези всички 1300 преписки за година ги придвижихме и създадохме хиляди работни места на средна заплата 2000 лева."
Премиерът се намесва, че всички, които ще се замислят какво ще се случва оттук нататък в страната, ще помислят трезво. И напомня, че при обявяването на смяната на финансовия министър рейтингът на България не мръднал, което показало, че тези четири години във финансовата дисциплина, във финансовата стабилност България заела толкова здрава позиция, че дори подобна кадрова промяна не мръднала рейтинга.
"Във всеки друг случай, аз съм го казвал преди една година или две, не си спомням, че при падане на финансов министър пада половин правителство.
Оттук нататък ние сме си направили това, което зависи от нас", добавя премиерът.
По повод протестите обяснява:
"Нямахме право да държим първо полицията в извънредно състояние за тях да се бутат с протестиращи".
Тук ясно трябвало да се каже, че с хората, които протестирали срещу монополите и високите цени, полицията нямала никакъв проблем. Те били толерантни, за което Борисов благодари и на едните, и на другите.
Министър-председателят смята, че тези, които мятали камъните и бутилките нямали общо с демократичния процес. Тези политически партии, които ги използваха, трябва да знаят, че рано или късно това ще им се върне и ще се обърне срещу тях, предупреждава той.
Борисов казва, че са избрани от хората и силата му е винаги, когато откривам нещо, да ходи сред тях, да се здрависва и да ги слуша:
"Не мога да понасям да мина покрай парламент със заграждения. Не ни е нужно това. Освен това, каквито и резултати да бяхме дали на изборите, защото ние четири години в най-тежката криза продължихме да бъдем първа политическа сила, щяха да кажат, че ние сме манипулирали изборите, а до този момент аз винаги съм се явявал на избори по чужди избирателни закони с чужди централни и регионални избирателни комисии и винаги съм ги бил. Те отсега си правеха заявката, че ако загубят, значи изборите са манипулирани. Сега да си направят избори и да видим резултатите."