По думите й 18 000 онкоболни умират в България на година, предаде БТА. Общата заболеваемост у нас обаче е по-ниска от средната за Европа, допълни Димитрова.

Тя уточни, че българските пациенти най-често се диагностицират във втори или трети стадий на болестта, а пациентите над 65-годишна възраст са най-засегнати от късното диагностициране. Все повече пациенти постъпват в Специализираната болница за активно лечение по онкология в София в напреднал стадий, защото в болницата, в която са ги диагностицирали, не е имало онкологичен комитет, който точно и ясно да постави диагнозата, каза доц. Здравка Валерианова, изпълнителен директор на лечебното заведение.

Някои видове рак могат да бъдат избегнати като се избягват рисковите фактори като тютюнопушенето, каза още Димитрова. Тя посочи, че това са локализациите на гърдата, на белия дроб, а чрез скрининг - рак на маточната шийка и на дебелото черво. Повече от една трета от смъртните случаи могат да бъдат предотвратени чрез отказване на тютюнопушенето и употребата на алкохол, чрез приложение на ваксини, профилактика на затлъстяването и повишаване на физическата активност.

В началото на октомври т.г. обаче от Комисията за защита от дискриминация съобщиха, че около 8000 онкоболни у нас годишно не са лекувани своевременно.
ИЗБРАНО