Той е обвинен в длъжностно присвояване - заедно със свой доверен служител - началник на водещо структурно звено, присвоили за 5 г. (от 2007 до 2011 г.) парични средства в евро и щатски долари, чиято левова равностойност надхвърля 5,1 млн. лева.

Досега Киров беше осъден на две съдебни инстанции на 10 г. затвор за длъжностно присвояване на близо 5 млн. лева от несъществуващи разходи. Върховният касационен съд обаче върна делото за ново разглеждане заради нарушено право на защита на подсъдимия.

До разкриването на второто присвояване се е достигнало, след като самият ген. Киров, в своите обяснения като подсъдим по предходното дело, е опитал да убеди съда, че сумите, за които е обвиняван, са били харчени при най-висока секретност за разузнавателна дейност, изцяло в интерес на националната сигурност, съобщиха днес от пресцентъра на прокуратурата.

По време на съдебното следствие тогава, по искане на прокурора, Военният съд е изискал от НРС справка имало ли е действително такава дейност и такива разходи.

В архивираните оперативни дела не са били открити никакви документи, но някои особености при тяхното ползване след архивирането е довело до назначаване на повторна и много задълбочена проверка. Били са проверени отдавна архивирани финансови документи, които получават гриф за секретност след своето попълване. Там проверяващите от НРС са се натъкнали на фрапиращи факти за теглени и отчитани четирицифрени суми във валута и ръководството на службата незабавно е сезирало главния прокурор.

След образуването на делото екипът от военни следователи е разпитал всички свидетели и е анализирал стотици оригинални документи, като включително е бил проследен целият път от тяхното създаване до архивирането им.

С експертизи е било доказано категорично, че ген. Киров собственоръчно е утвърждавал тези документи, изготвени от неговия служител за изтегляне на големи суми за „разузнавателна“ дейност. В тези документи е било вписвано, че се извършва дейност и се правят разходи по оперативни дела, които всъщност са били окончателно приключени и архивирани преди няколко години и двамата обвиняеми много добре са знаели това.

По делото също е било установено, че за прикриване на присвояването, много бързо и не по съответния ред, са били унищожавани някои от иницииращите документи, в които е следвало да се опише за какво точно са нужни тези пари.

Присвоената сума е в особено големи размери - равнява се на 22 229 средни минимални работни заплати за периода и случаят е особено тежък, с оглед високата ръководна длъжност на ген. Киров по време на извършване на деянието, подчертават от прокуратурата.

"Да се разходват средства за дейност, която вече е била прекратена, е най-малкото незаконосъобразно", коментира на брифинг говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова.

Говорителят на Военно-окръжна прокуратура Елин Алексов пък допълни:

„Всичко е проверено. Дори минимално съмнение във виновността на извършителите е било игнорирано. Обвинението се базира само на категорични доказателства".