8 по Рихтер и цунами нямало да застрашат ”Козлодуй” и ”Белене”
И АЕЦ "Козлодуй", и проектът АЕЦ "Белене" биха издържали на най-силното възможно по нашите земи земетресение. Това са показали стрес тестовете - съгласно приетата от ЕК методология, които са били извършени в съществуващите ни реактори, както и на проектираните в Белене.
Според официалната карта на България за сеизмична активност върху територията на АЕЦ "Козлодуй" най-силно би повлияло земетресение с епицентър Вранча и то ще предизвика ускорение на земната повърхност от 0,1 g, обясни председателят на АЯР Сергей Цочев. Такова ускорение е било заложено в малките блокове на централата, които вече са спрени от експлоатация, а през 1992 г. са били заложени стойности от 0,2 g за реакторите 5 и 6 на АЕЦ "Козлодуй", като двата блока разполагат и с допълнителен запас от устойчивост над проектния, добави той.
Освен за издръжливост при земетресения, стрес тестовете са проверили и устойчивостта на реакторите при наводнения.
Изчислено е, че при при внезапно скъсване на хидросъоръжението "Железни врата" в Сърбия максималното възможно вдигане на нивото на река Дунев е 32 метра, а нивото на площадката на АЕЦ "Козлодуй" е 35 метра над морското равнище, което я прави незаливаема.
Действащата ни ядрена централа има и устойчивост на съоръженията при загуба на ток, както и достатъчна готовност за управление на тежки аварии, са показали още тестовете. Въпреки това АЯР препоръчва на оператора да осигури още два мобилни дизел-генератори (сега централата разполага само с един), както и да извърши ремонт на дигите, а това трябва да стане още през тази година. Предстои и изграждане на нов авариен център.
Макар да не подлежи на стрес тестове, защото е в проект, такива са направени и на АЕЦ "Белене" и резултатите са, че проектът предлага много по-надеждна защита от природни бедствия и аварии, отколкото повечето действащи в момента централи, обобщи Цочев. АЕЦ "Белене" е проектирана с 40% запас при земетресение, тоест централата би издържала на ускорение от 0,34 g или 9-та степен по скалата на Медведев, Шпонхойер, Карник.
Зам.-председателят на АЯР Борислав Станимиров уточни, че това покрива най-силното възможно земетресение с епицентър във Вранча дори и до 8-ма степен по Рихтер.
Белене със сигурност не е в сеизмичен район, София е с много по-висока стойност на възможна сеизмична активност, но земетресение в Софийска област не би се отразило толкова силно върху ядрените ни мощности, защото ги отделя планина, посочи Станимиров.
На въпрос дали АЯР е разглеждала възможността за изграждане на 7 блок на площадката на АЕЦ "Козлодуй", за което спомена икономическият министър Трайчо Трайков, шефът на агенцията отговори, че тя никога не е обсъждана. Това трябва да е предхождано от решение на правителството, а такова решение още няма, каза той.
При увеличение на мощността си АЕЦ "Козлодуй" трябва да получи разрешение и изменения на лицензията си от АЯР, каза още Цочев. В края на декември от АЕЦ "Козлодуй" са изпратили неофициално писмо, в което са заявили намерението си да увеличат мощността на централата със 120 мегавата. Ако централата има възможност и представи всички документи, това може да се случи до края на 2013 г., смята председателят на АЯР.
Другата основна задача на АЕЦ "Козлодуй" е да представи намерението си за удължаване на живота на реактори 5 и 6, което трябва да стане четири години преди изтичане на лицензията (за пети блок това е 2017 г., а за шести блок - 2019 г.) За да разреши удължаване на експлоатационния срок, АЯР трябва да извърши обследване на стареенето на реакторите, трябва да бъде извършена подмяна на част от оборудването, посочи Цочев.