Али Ахмети: Спорът за името да се реши по модела с България
Въпросът за името да бъде решен по модела на договора за добросъседство с България - с консенсус между двете правителства, а след това с ратификация.
Това предложи лидерът на Демократичния съюз за интеграция Али Ахмети в интервю за неделното издание на гръцкия вестник “Катимерини“, цитирано от агенция МИА и БТА.
Под заглавие “Решение сега, без референдум“, Ахмети (който председателства партията на етническите албанци в Македония) посочва, че по-добро време за договор не съществува.
Най-добър начин за затваряне на този въпрос е моделът на договора за добросъседство между Скопие и София чрез консенсус между двете правителства, а след това да има ратификация в двата парламента, посочва Ахмети.
В интервюто той подчертава, че правителството и опозицията имат историческа отговорност да постигнат решение и да отведат гражданите на страната в ЕС и НАТО.
Думата "Македония" в името на нашата страна не представлява заплаха за териториалната цялост и суверенитет на Гърция, посочва Ахмети пред "Катимерини", изтъквайки, че гърците трябва да бъдат сигурни, че страната няма никакви териториални или каквито и да било други претенции към тяхната страна и че е абсурдно да се предполага такова нещо.
Ахмети предупреждава, че нерешаването на проблема може да подхрани старите становища за нови граници на Балканите.
Междувременно в обръщение към обществеността снощи гръцкият премиер Алексис Ципрас заяви, че се задължава в следващия период с патриотична отговорност да се стреми към взаимно приемливо решение. Той обясни, че е постигнат напредък, но пътят до договор е все още дълъг.
Гръцкият премиер повтори позицията за сложно име с географско или времево определение за всеобща употреба, което означава международна и вътрешна.
Ципрас отбеляза, че тази година е отворена възможност за решение, тъй като новото политическо ръководство в Скопие показва воля за преговори, а също новото правителство е сменило иредентистката реторика на предишните правителства - факт, който според Ципрас може да ускори преговорите.
Показателна е и готовността на г-н Заев (премиера на Македония Зоран Заев) да преименува международното летище в Скопие и магистралата Солун-Скопие от "Александър Велики" в "Приятелство", каза Ципрас.
Той посочи, че тези символични стъпки не означават, че е решен проблемът с иредентизма, тъй като политическата воля на нашите съседи трябва да получи облик в ясни и конкретни ангажименти в рамките на разговорите, които се водят както на двустранно ниво, така и в рамките на посредничеството на ООН.
Алексис Ципрас изтъкна, че неговото правителство има воля и решимост за затваряне на дългогодишния проблем.