Темата ще бъде във фокуса на предстоящото заседание на Европейския съвет в Брюксел в четвъртък, съобщи БТА.
Президентът Росен Плевнелиев и премиерът Бойко Борисов са обсъдили днес в президентството позицията на България за определяне на дата за старт на преговори за членство на Македония в ЕС, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

Плевнелиев и Борисов са категорични, че страната ни подкрепя европейската перспектива на Македония, но българската подкрепа не е безусловна и зависи от изпълнението на критериите за членство, сред които "приоритетно място заемат добросъседските отношения".

Президентът и министър-председателят смятат, че перспективата за еврочленство на Македония ще се отключи не чрез пропаганда и "маркетингови кампании", а чрез реални действия за засилване на добросъседските връзки между България и Македония.

За да се постигне напредък в тази посока, България предложи на Македония двете страни да подпишат Договор за добросъседски отношения, приятелство и сътрудничество върху принципите на Декларацията от 1999 г., да се постигне договореност за съвместно честване на бележити личности и събития от общата ни история и да се прекрати антибългарската кампания и подмяната на исторически факти, припомнят от пресслужбата на Плевнелиев.

Българският външен министър Николай Младенов вече посочи в писмо до македонския си колега Никола Попоски безпокойството си от последователното засилване на антибългарски действия и реторика в Македония.
В писмото бе отбелязано, че се увеличават сигналите за дискриминация срещу граждани, които са запазили българското си самосъзнание, а опитите на българската страна да намери начин за съвместно честване на богатото ни културно-историческо наследство не получават подкрепа в Скопие.

Позицията на София за членството на Македония в ЕС се споделя още от лидерите в Берлин и Париж. БНТ съобщи, че по време на дипломатическа среща миналата седмица Австрия, Унгария, Великобритания и още 11 държави са били доволни от постигнатото от Скопие, но срещнали резерви от страна на България, Франция, Германия и Гърция. Старият спор за името на страната е причината Гърция да се противопостави на това Брюксел да започне преговори със Скопие за бъдещо членство. Така вероятно няма да бъде прието предложението на Европейската комисия преговорите да започнат през юни догодина.

Според изследване на НЦИОМ едва 8% от българите безусловно искат Македония в ЕС.

"Това е грешка, така не се прави", каза първият български демократично избран президент д-р Желю Желев пред БГНЕС по повод решението България за Македония. Според него по този начин страната ни се смъква до нивото на Гърция, която блокира Македония за НАТО и ЕС единствено заради името.
"Това не значи, че трябва да подминаваме, когато по адрес на България се говорят лъжи и измислици от страна на управляващите в Македония", допълни д-р Желев. "Но това е друго, а подкрепата на Македония за еврочленство е и българска отговорност", категоричен е президентът, който първи направи всичко възможно България не само да признае първа Република Македония, но и да лобира за признаването й от Русия, Турция и други страни преди 20 години.


Трябва ли да блокираме Македония за ЕС? - Анкета