Лекари ще връщат на държавата пенсиите на фалшивите инвалиди
Медиците, издали неправомерно становище за получаване на пенсия за инвалидност, ще носят отговорност за нанесените щети и ще трябва да възстановят на държавата парите, получени от “болното” лице.
В интервю за вестника тя каза, че замислената нова организация на медицинската експертиза е разумна, но не бива изцяло да минава към Националния осигурителен институт (НОИ). Установяването на детската инвалидност може да остане към болниците.
Изключително важно е, че НОИ вече ще може да търси лична отговорност на експертите, участвали в издаването на медицинската експертиза. Ще се отправя регресивен иск.
Вчера лекари от медицинската експертиза обявиха, че броят на лицата в работоспособна възраст, получаващи пенсия по инвалидност, е много по-малък от обявения от премиера и финансовия министър.
Укриването на осигуровки е възможно да се криминализира, но едва ли заплахата може да бъде стимул за изваждането им на светло, каза Менда Стоянова по повод предложението за това на синдикатите. В кодекса на труда се дават правомощия на Националната агенция за приходите да осъществява контрол върху трудовите договори и да налага глоби за липсата им.
Категорично няма да отстъпим от пенсионната реформа, заяви още Стоянова. Тя припомни, че през тази седмица в пленарна зала ще влязат на второ четене проектобюджетът на държавата, на държавното обществено осигуряване и на здравната каса. Бюджетната комисия вече прие текстове, с които се изтегля от 2012 г. увеличаването на пенсионната възраст. За всички категории повишението ще е плавно - с по 4 месеца на година. Целта е за трета категория възрастта да достигне 63 години за жените и 65 години за мъжете.
За това е основният спор, който възникна със синдикатите. Те още настояват вдигането на възрастта да започне от 2021 г., както бе договорено миналата година, каза депутатът от ГЕРБ.
На въпрос защо не спазвате договорките тя отговаря, че "обстоятелствата в Европа, развитието на икономическата криза ни налагат да действаме по-решително. Очакванията са, че в следващите години няма да постигнем икономически растеж, на какъвто се надявахме. Това налага да вземем бързи мерки, за да стабилизираме публичните финанси и по-точно пенсионната система".
По думите на Менда Стоянова синдикатите трябва да разберат, че тристранният съвет е консултативен орган - решенията му не са задължителни за правителството и Народното събрание. "Но те май не го разбират като консултативен орган, а като място за налагане на тяхното мнение. Ето, сега КНСБ предлага да се уреди в закон, че решенията на тристранката имат задължителен характер. И второто им предложение е промяна в правилника за работа на парламента, така че депутатите задължително да изискват становището на тристранния съвет при обсъждане на промени в трудовото законодателство".
По законопроектите винаги искаме становище от заинтересованите страни, "но да ми казват, че трябва непременно да питам синдикатите, ми идва в повече. Идеята им е да легитимират тристранката с ранг на нормотворец, което за мен е недопустимо", заключава Менда Стоянова.