Газопроводът "Турски поток" е достигнал Турция, според грузинското информационно издание Georgiatoday, цитирано от БТА.

Строителството на газопровода през територията и териториалните води на Русия изглежда е приключило, се казва в информацията, в която е цитиран навигационният портал Маринтрафик (Marinetraffic), който посочва, че полагащият тръбите кораб Пайъниъринг спирит (Pioneering Spirit) е навлязъл в икономическата зона на Турция.

Последния път, когато корабът е подал идентификационен сигнал AIS е било на 29 август, на около 200 км от черноморския бряг при скорост на придвижване 4,4 километра на ден.

През август полагането на тръбите е напредвало с 3,5 км на ден. Предвид местоположението и възможното напредване през последните три дни, Пайъниъринг спирит вече е положил 190-200 километра от първата линия на газопровода.

Местоположението му е било потвърдено от кораб доставчик в Холандия и товарния кораб, доставил тръби на 1 август от българския град Варна, информира изданието.

Очаква се корабът, полагащ тръбите, да приключи работата си в Черно море на 1 ноември, но според техническите спецификации той няма да бъде в състояние да положи повече от 300 от необходимите 700 километра тръби.

Ако данните са верни, може би спирането през ноември означава временно прекратяване на работата заради зимните бури, като през ноември и декември работите могат да достигнат самия център на Черно море.

Вече са положени 21% от първата линия на Газопровода и дори прекъсване няма да попречи за приключването в срок на морския участък от 937 километра, се казва в публикацията.

В четвъртък, 31 август, ръководителят на Газпром Алексей Милер потвърди, че руският газов гигант вече е изградил 220 километра от морския участък на газопровода "Турски поток" по двете линии общо.

Проектът предвижда построяване на газопровод през Черно море до европейската част на Турция и след това - до границата с Гърция. Сухопътната част по турска територия ще бъде с дължина 180 километра.

Първата линия на газопровода ще бъде предназначена за турския пазар, а втората - за страните от Южна и Югоизточна Европа, като всяка ще бъде с капацитет 15,75 млрд. куб метра газ годишно.