В градовете става все по-топло и сухо през последните 20 г.
През последните 18-20 години температурата в българските градове се е повишила с 1,2 до 2,5 градуса. В същото време снегозадържането е намаляло с 40%, а количествата на валежите са спаднали с 30 на сто.
По думите й в резултат на човешката дейност и промените в климата близо 13 на сто от гората у нас е изгубена за последните 15 години, а 7 пъти са се увеличили пожарите.
Сред посочените климатични промени, които вече се наблюдават у нас, са резките засушавания през лятото и намалените снеговалежи, а основните замърсители са от сферата на енергетиката, транспорта и индустрията.
Според прогнози на БАН, цитирани от лектора, до 2050 г. в цяла България климатът ще бъде субтропичен.
През последното десетилетие броят на природните бедствия се е увеличил с 60 на сто в сравнение с предходното, променено е количеството и разпределението на валежите, повишава се морското равнище.
Генади Kондарев от екосдружението "За Земята" и член на CEE Bankwatch смята, че преходът към нисковъглеродна икономика все още е възможен на ниска цена.
По добре е да се реформираме доброволно и навреме, отколкото впоследствие принудително, отбеляза Кондарев.
Той даде пример с решение на голяма търговска верига, която е спестила за една година 11 млн. долара само от премахването на излишни опаковки. Кондарев призова бизнесът да открие своите "зелени човечета", да ги окуражава и овластява. Това в дългосрочен план ще ви спести много пари, отбеляза лекторът и добави че е необходимо широко да се рекламират всички зелени начинания.
*"Коалиция за климата - България" е инициирана от Фондация "Блулинк", "Информационен и учебен център за ЦИЕ" и WWF за България. В нея се включват още редица неправителствени организации.
В средата на януари Националният център за данни за климата към Националната служба по океаните и атмосферата на САЩ съобщи, че тенденцията от 2000 г. насам е температурите да се увеличават, като всяка година след 2000 г. се е наредила сред 15-те най-горещи години, записвани някога. Това показва, че отделяните от човешката дейност парникови газове загряват планетата, съобщиха още от агенцията.