Това предаде Франс прес, като цитира канадският министър на външните работи Джон Беърд.
"Ние не сме доволни от решението на ЮНЕСКО. Обмисляме какъв да бъде нашият отговор", поясни дипломат номер едно на Канада, цитиран от БТА.

Канада, заедно със САЩ и още 12 страни, сред които и Германия, гласуваха против статута на пълноправен член на Палестина. Бразилия, Русия, Китай, Индия, Южна Африка и Франция обаче го подкрепиха.

Въпреки недоволството от това решение Беърд призна, че ЮНЕСКО върши много важна работа за съхраняване на световното културно и историческо наследство.

Веднага след обявяването на палестинците за пълноправен член на агенцията на ООН САЩ обявиха, че няма да платят част от членския си внос в ЮНЕСКО, възлизащ на 60 милиона долара, които трябваше да внесат през ноември. Годишно САЩ внасят по 80 милиона долара в ЮНЕСКО.
Тази новина е тежък удар за организацията, защото САЩ осигуряват 22 процента от бюджета й.

Генералният секретар на ЮНЕСКО Ирина Бокова призна, че отказът на Вашингтон да плати сумата поражда безпокойство за стабилността на бюджета на организацията.
"Ще трябва да работим за намирането на практически решения, за да запазим финансовите ресурси на ЮНЕСКО", заяви във връзка с това и генералният секретар на ООН Бан Ки-мун.

През 90-те години на миналия век САЩ приеха закон, забраняващ всякакво финансиране на агенция на ООН, която приеме Палестина за пълноправен член, припомня Франс прес.

Членският внос на Канада в ЮНЕСКО възлиза на 10 милиона долара на година.

Междувременно израелският премиер Бенямин Нетаняху свика днес т.нар. Форум на осемте - негови приближени от кабинета, за излизане с отговор на решението на световната организация, който може да включва и наказателни мерки, предаде АФП, цитирана от "Фокус".

Русия разчита, че САЩ ще преразгледат решението да прекратят финансирането на ЮНЕСКО, заяви днес на пресконференция в Абу Даби руският външен министър Сергей Лавров, цитиран от ИТАР-ТАСС и БТА.
"Смятаме, че искането за членство на Палестина в ЮНЕСКО бе напълно законно," подчерта той. "Гласуването бе законно. Няма съмнение, че палестинското ръководство не гледа на членството на Палестина в ЮНЕСКО или в ООН като на алтернатива на преговорите с Израел," подчерта министърът.
"Твърде жалко е, че САЩ приеха такова решение," отбеляза Лавров.

"Приемането на Палестинската автономия за член на ЮНЕСКО ще "отвори вратата" за присъединяване към 16 други агенции на ООН в рамките на няколко седмици", заяви междувременно палестинският представител в Женева Ибрахим Храиши.
ИЗБРАНО