Министърът посочи, че с това решение започват преговори с министрите на отбраната на други държави, които разполагат и произвеждат подобни самолети. Това са държави като Германия, САЩ, Италия, Израел и Швеция, каза Ангелов и отбеляза, че до март 2013 г. трябва да докладва за резултатите от преговорите.

По думите на министъра няма предварително обявена сума за покупката, за да се даде свобода на преговорите. Досега неофициално беше споменавана сума от 700 млн. лева.

Необходими са ни поне осем машини
, подчерта той. За пари ще говорим, когато разгледаме предложенията, уточни военният министър.
Изтребителите ще са "втора ръка", тъй като мандатът е за преговори с правителство на държава, която притежава тези машини, а не с компания производител, съобщи БТА.

"Това не е сделка, а е многогодишен договор, което е израз на истинско стратегическо сътрудничество", каза още Аню Ангелов, цитиран от "Фокус". На въпрос дали не е прекалено рисковано в последната година от мандата на това правителство да се сключват сделки, министърът на отбраната заяви, че няма значение кое правителство ще вземе решение.
„Нищо по-добре от края на мандата, след като има следващ мандат”, заяви Ангелов.

Целта е да се реши проблемът, който се „решава” от три правителства назад, коментира военният министър.
"Надявам се, че това правителство като отговорно правителство може да вземе това решение. Естествено, това задължава българската държава, но знаете, че за всеки такъв договор, който надхвърля 100 млн. лв. решение взема Народното събрание“, коментира Ангелов, цитиран от Дарик.

Проектът за покупката на изтребителите трябваше да бъде внесен в Министерски съвет в края на октомври, но тогава финансовият министър Симеон Дянков се е противопоставил на подобни разходи. На заседанието преди седмица докладът също не бе разгледан, тъй като не всички министерства бяха представили становища.