Дружеството е поискало от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) да одобри придобиване на контрол над собственика на телевизията - "Елит медиа България", съобщи "Капитал", като се позова на регистъра на антимонополния регулатор.

В същото време Кръстева е прехвърлила на сина си половината от акциите си в "Балканска медийна компания" ЕАД, която е собственик на "Нова българска медийна група холдинг", предаде Клуб Z,цитирайки промяна в Търговския регистър. Така за пръв път депутатът става официално собственик на медии, макар още преди време да наричаше "моите медии" изданията на майка си "Телеграф", "Монитор", "Политика" и великотърновския "Борба". Сега медийната група ще се разшири и с телевизия.

За последно собствеността на "Канал 3" бе сменена миналата година, когато бе купен от Мария Опренова за 1 млн. лв.

От съобщението до КЗК не става ясно дали обект на сделка са всички акции, говори се за контрол, което би трябвало да значи мажоритарен дял. От документа се разбира, че според купувача покупката няма да окаже влияние, защото "характерът на извършваната от участниците в концентрацията дейност не позволява идентифицирането на пазари, върху които сделката ще окаже въздействие, поради липсата на хоризонтални и вертикални ефекти, както и липса на отношения на свързани пазари".

Срокът за разрешение от регулатора е един месец, освен ако не започне задълбочено проучване.

Междувременно министърът на вътрешните работи Румяна Бъчварова смята, че медийната собственост на Пеевски трябва да бъде "изяснена", предаде "Сега".

"Голям казус, между другото, и трябва да го изясним, за да няма съмнение. Надявам се законодателят да го постави. Мисля, че човек, който е депутат, е в известен конфликт на интереси, ако притежава медии. Но това е въпрос на законова проверка. Има и морален проблем, но се сещам и за Берлускони, който беше премиер, а притежаваше медии", каза тя пред Нова телевизия.

Според Бъчварова, ако една медия е "истинска", е възможно да е независима от собствениците си.

Формално правилникът на НС не забранява на депутати да притежават фирми, включително и медии, но нямат право да участват в управата им. Узаконяването на собствеността на Пеевски означава, че се е отказал да поема държавни постове, както и да се връша на следователска работа. Както стана известно за 8-годишния си стаж като следовател Пеевски няма нито едно дело.