Говорителят на министерството на външните работи Рамин Мехманпараст съобщи, че присъдата ще бъде преразгледана, съобщи Ройтерс, цитирана от БТА.
43-годишната Аштиани бе осъдена на смърт за изневяра и съучастие в убийството на съпруга й. Иранските власти вече отложиха временно изпълнението на смъртната присъда чрез линчуване с камъни.
Случаят предизвика остра международна реакция и обтегна още повече отношенията между Иран и Запада, отбелязва Ройтерс.
Европейският парламент прие днес с единодушие резолюция, с която призовава Иран да отмени присъдата на Аштиани, предаде Франс прес. По повод гласуването няколко депутати си бяха сложили тениски, на които ликът на вдовицата е щампован над надпис "Спасете Сакине".
Резолюцията призовава да бъде отложена екзекуцията и на 18-годишния Ебрахим Хамиди, осъден в Иран на смърт чрез обесване по обвинения в хомосексуализъм. Текстът, който е резултат от компромис между всички политически групи в Европейския парламент, иска от иранските власти да освободят незабавно всички хора, хвърлени в затвора, само защото са протестирали мирно.
Иран не допуска чуждестранна намеса в работата на иранските съдилища, заяви вчера говорителят на външното министерство Рамин Мехманпараст, цитиран от Ройтерс. Той призова света да не превръща присъдите за убийство и изневяра в проблем, свързан с човешките права.
Според Мехманпараст възмущението на международната общност от смъртната присъда срещу 43-годишната Сакине Мохамади Аштиани чрез пребиване с камъни се дължи на "фалшива информация за случая".
"За съжаление те защитават човек, изправен пред съда за убийство и изневяра. Това са две сериозни престъпления, които тази жена е извършила. Затова присъдата не трябва да се превръща в проблем, свързан с човешките права", изтъкнал говорителят на иранското външно министерство.
"Ако въпросът с освобождаването на всички осъдени заради извършено от тях убийство е въпрос на човешки права, тогава всички европейски държави трябва да започнат да пускат убийците от затворите", подчерта той.
Истината за случая трудно може да бъде установена, тъй като в Иран съдебните процеси често се водят при закрити врати, посочва Ройтерс.
Скандал назря между Франция и Иран заради първата дама на Франция Карла Бруни-Саркози, която подписа петиция в защита на Сакине Мохамади Аштиани. Ултраконсервативният ирански вестник "Кейхан" нарече съпругата на Никола Саркози проститутка заради личния й живот, сметнат за "безнравствен".
Иран даде заден за осъдената на смърт вдовица
Иранските власти спряха действието на смъртната присъда на вдовицата Сакине Мохамади Аштиани, която трябваше да бъде изпълнена чрез линчуване с камъни.
Последно в По света
- вчера US морски пехотинци се снимали с нацистко знаме 9.02.12 Снайперистки екип на морската пехота на САЩ в Афганистан е позирал за снимка пред знаме с лого, което прилича на прословутата емблема на нацистките есесовци.
- вчера Осъдиха най-известния испански съдия 9.02.12 Испанският съдия Балтасар Гарсон, известен в целия свят с делата, които водеше във връзка с нарушения на човешките права, бе осъден от Върховния съд в Мадрид на 11 години лишаване от права да...
- вчера Тревога в Япония заради руски бойни самолети 9.02.12 Самолети на японските военновъздушни сили бяха вдигнати под тревога в сряда сутринта заради пет руски бойни самолета, появили се край северния остров Хокайдо.
- 8.02 Българин спасил над 100 души от потъналия ферибот край Папуа 8.02.12 38-годишният капитан Владимир Гаргов е спасил повече от 100 души от потъналия ферибот "Кралица Рабаул" край Папуа-Нова Гвинея, съобщи Дарик радио.
- 8.02 Ирански дипломат: Удар на САЩ срещу Иран ще е ”самоубийство” 8.02.12 Ако САЩ ударят по Иран, това ще е "самоубийствен" удар. Техеран има възможност да нанесе удари по американски обекти навсякъде по света.
- 7.02 Българи в крупна телефонна измама в Германия 7.02.12 Германската полиция обяви, че е арестувала 8 души, заподозрени в извършването на телефонна измама, от която са пострадали най-малко сто хиляди души и която донесла на мошениците над 1,6 милиона евро.
- 7.02 Хиляди в Сирия: Благодарим ти, Русия! Благодарим ти, Китай! 7.02.12 Външният министър на Русия Сергей Лавров и шефът на руската Служба за външно разузнаване Михаил Фрадков пристигнаха в Дамаск за преговори с президента Башар Асад. Това стана, след като Москва и...
- 7.02 Обама връща $200 000 дарение от семейство на престъпник 7.02.12 Кандидат-президентският екип на Барак Обама, който събира средства за преизбирането му, връща над 200 000 долара дарение от семейството на хазартен бос, свързан с насилие и корупция в Мексико,...
- 7.02 Капитанът на ”Коста Конкордия” може да получи до 2500 г. затвор 7.02.12 Капитанът на претърпелия корабокрушение италиански лайнер "Коста Конкордия" може да получи до 2500 години затвор, пише британският вестник "Дейли телеграф", цитиран от БТА.