Експерт: Иран е колос на глинени крака
За да разберем произхода на днешните протести в Иран, трябва да се върнем към подписаното през 2015 година споразумение по иранската ядрена програма.
За висшия религиозен ръководител на страната Али Хаменей това бе шанс да върне замразените авоари на страната от продажбата на петрол и да продължи своята външна и регионална политика.
Точно това предизвика и противоречията със Запада. Европейските инвеститори се активизираха след споразумението ,но малко и недостатъчно. Западни банки отказаха да финансират различни проекти в Иран, тъй като се притесняваха от нови санкции.
Така очакванията в страната да се увеличи икономическия ръст и да се подобрят доходите на хората, не се състояха. Запази се ужасяващото неравенство в разпределението на богатствата и доходите. Продължи да се шири корупция във всички сфери на политическия и обществен живот. Хората усетиха ,че нямат реална перспектива за бъдещето си.
Официално безработицата в страната е 12.5%, но реално тя е близо до 20%. Трагично е положението при младите хора, там безработицата е над 30%. Най-много пострадаха от тази ситуация младите иранци, завършили университети, защото не могат да си намерят работа. точно те станаха и един от главните двигатели на протестите.
Така се стигна до отказ на иранците от Ислямската република и нейните ценности. Проблем за хората в момента е, че им липсват лидери, които да поставят конкретни искания, а репресиите на режима ще се увеличават.
Така че дори протестите да бъдат ограничени и дори прекратени, вече имаме налице нов етап във вътрешната ситуация в Иран. Изводът е, че хората в страната нямат доверие вече в режима. Всичко това показва, че Иран е колос на глинени крака.