Това е записано в изменението на Наредба 28 на Министерство на здравеопазването, която днес беше обнародвана в “Държавен вестник”, съобщиха от пресцентъра на ведомството.

Досега жените у нас имаха право на ин витро процедури до навършване на 43 години. С наредбата тази възраст се увеличава до настъпването на менопауза. Процедурите след 43 години обаче няма да се финансират с държавни средства от Фонд „Асистирана репродукция”. Причината е, че с напредването на възрастта рязко намаляват шансовете за забременяване и така обществените средства не могат да бъдат максимално ефективно изразходвани.

С промените в наредбата за първи път ще се въведе и възрастова граница от 51 години за забременяване с донорски яйцеклетки. В момента подобно ограничение няма и това създава рискове за раждането и отглеждането на едно дете от родители в прекалено напреднала възраст. С проекта се въвеждат и редица технически изисквания, на които трябва да отговарят центровете и лабораториите за асистирана репродукция. Целта е да се гарантира максимално безопасността и ефикасността на процедурите за пациентите.

Най-скандалният случай, разтърсил България за раждане след бременност с донорски яйцеклетки, бе този на 62-годишната русенка Красимира Димитрова. Тя роди близначки на 5 май 2010 г., но едното бебе не оцеля.

През 2011 г. над 3000 жени ще могат да се възползват от безплатни процедури за ин витро процедури. Кандидатките имат право на 3 опита, за всеки от които държавата отпуска до 5000 лв.