Едва след смъртта й, семейството открило множество бележки, снимки и рисунки и разбрало какво точно се е случвало с тийнейджърката преди тя да се самоубие, съобщава CBS North Carolina, цитирана от Нова телевизия.

Близките й искат да разкажат за случилото се, за да направят така, че други младежи да не последват съдбата й.

„Започнах да търся повече информация и да чета какво представлява играта. Тогава събрах парченцата от пъзела и си спомних как през уикендите тя ме молеше да се качва на покрива на къщата ни”, споделя майката на момичето.

Брат й пък разказва, че открил на нейни рисунки надпис: "Аз съм кит. Това означава да кажеш: Сбогом! Със синия кит".

Докато тече разследването на самоубийството, семейството продължава да търси и да разпространява информация за играта, с надеждата, че така ще спаси живота на други тийнейджъри.

Българското семейство живее в САЩ от 15 години. Казват, че не знаят дъщеря им да е водила кореспонденция с някого извън страната.

Виртуалната игра "Син кит" подтиква деца и тийнейджъри да се самонараняват и се твърди, че е свързана с десетки смъртни случаи в Русия, откъдето е тръгнала. Играта има 50 нива и предполага изпълнение от участника на задачи, които получава от "надзорник" или "ментор".

Участникът трябва да докаже, че е изпълнил заданията, като изпрати снимка или клип. Мисиите, които се изпълняват в течение на 50 дни, се отнасят до самонараняване, слушане на песни със самоубийствени послания, систематично будене в 4:20 часа, гледане на филми или видеоклипове с ужаси, изкачване на високи сгради, мостове, изолация от обществото. Според психолози крайната цел е играчът да изгуби вяра в себе си и да стигне до самоубийство.

 

През април румънските медии съобщиха за първо самоубийство в страната заради играта.