Когато се обяви датата на моето отзовавано, аз ще ви информирам, продължи Уорлик, цитиран от БГНЕС. Аз много обичам България и искам да остана максимално време тук, каза посланикът.
Той обясни още, че информациите, които излизат в медийното пространство за отзоваването му, дори и за името на следващия посланик - това се случва в много други страни. Това не е необичайно, тъй като нашият мандат е 3 години.
Конкретно име валидно ще има само, когато Белият дом го обяви, всичко останало е спекулации, допълни той.

За решението за прекратяване на проекта АЕЦ "Белене" Уорлик каза, че, според него, повечето хора са разбрали, че това съоръжение ще излезе доста скъпо за България.

За визите
Уорлик каза, че миналата седмица беше обявено, че процесът за издаване е оптимизиран. Промените, които въведохме, намалиха времето за подаване на виза наполовина, тъй като става по интернет. Посланикът допълни, че ще дойде време, когато ще паднат визите, "но аз не мога да кажа кога".
Проблемът с визите е свързан с граничната сигурност. В момента САЩ правят преглед по граничните пунктове, за да гарантират сигурността си, никой не иска да се повтори 11 септември, каза Уорлик. Той поясни, че не става въпрос за проблем с България, а че проблемът със сигурността на САЩ е глобален.

Най-честият случай за отказ на виза е когато даден кандидат е пътувал под претекст, че ще прекара 2 седмици, а се оказва, че остава 1 година там и е работил.
Има хора с престъпно минало, но преобладаващата част от българите използват визите си за САЩ много отговорно, заяви Уорлик.

Не бих искал да говоря за Румен Петков (на депутата Румен Петков му беше отказана виза за САЩ преди време – бел. ред.), но това, което искам да кажа, че всеки, на който му е била отказана виза, може да кандидатства наново. Знам за млади българи, на които им е била отказана виза и се притесняват да дойдат отново в посолството, но аз ги насърчавам да кандидатстват отново, каза посланикът.

За корупцията в полицията, митниците и съдебната власт, Уорлик каза, че все още организираната престъпност и корупцията продължават да са проблем. Както се казва - Рим не е изграден за един ден. Трябва да има продължаващи усилия, за да видим напредъка, подчерта Уорлик
Това не е въпрос само в компетенцията на полицията или МВР. Това означава цялата система да работи заедно. Едва 1 от 10 българи имат доверие в системата. Хората не са доволни от това, че има хора, за които се знае, че са престъпници и години наред са на свобода. Изключително важно е тези, които са извършили престъпления да лежат зад решетките, коментира американският посланик.

За битовата престъпност в България и нарастващите домови кражби и това, че в САЩ при кражба собственикът на къщата може да стреля по крадците Уорлик каза, че САЩ имат много различна предистория от България. В САЩ продължават дебатите за контрола на оръжията и дали трябва да се държат в къщите. И в България трябва да има дискусия кога могат да се използват оръжия, посочи той. Аз не съм сигурен дали в САЩ сме намерили най-добрият начин, каза още Джеймс Уорлик.