Преди дни той беше осъден на втора инстанция на 15 години лишаване от свобода за присвояване на близо 5 млн. лв. от разузнаването. На първа инстанция присъдата беше 10 години затвор.

"По удивителен начин личеше невероятният синхрон между военната прокуратура и военния съд", коментира тази сутрин пред bTV Киров.

По думите му, независимо от твърденията на прокурора, той е осъден без доказателства, само по показанията на един-единствен човек.

Според него делото е политическо, защото приключва точно сега, когато България е председател на Съвета на Европейския съюз. Целта била да се покаже, че страната се бори с корупцията и има осъдена знакова фигура.

"Ще дойде времето, когато ще назова точните поръчители", закани се генералът.

Той за пореден път повтори, че не е присвоил парите и дори не ги е виждал.

"И когато съм утвърждавал тези разходи, и сега продължавам да мисля, че са отишли по своето целево предназначение", категоричен бе Киров.

"Удивлявам се как военната прокуратура си позволява да чете пред журналисти страници от секретно дело, да изнася класифицирана информация, а почти за нищо, след телевизионно участие, на мен ми беше образувано дело за изнасяне на класифицирана информация", каза още той.

Бившият шеф на разузнаването подчерта, че ще обжалва присъдата си и няма никакво намерение да бяга или да се крие, напротив:

„Аз съм длъжен заради себе си и заради семейството си да изчистя името си“.

В отговор на въпрос Киров изтъкна, че най-големите опасности по време на българското европредседателство към този момент по негова преценка нямат външен характер. Това са проблемите от вътрешен характер – корупцията, образованието, в икономиката, посочи той.

"Ако говорим за заплахи с външни характер, това са развитието на обстановката в източните региони на Украйна, Близкия изток и потенциалната заплаха от вълна на мигранти", анализира генералът.

За убийството на бизнесмена Петър Христов ген. Киров каза, че „в най-голяма степен причините трябва да се търсят в неговия бизнес – как се е развивал, доколко е изсветлен и доколко е свързан със сенчести кръгове, доколко самият той е дължал средства в големи размери на някого“.

„Предполагам, че това е отстраняване на конкурент от територии, които представляват интерес за други хора. Все пак Петър Христов беше също знакова фигура от гледна точка на своите връзки и контакти с политически силни на деня. Струва ми се, че е възможно да има и политически подтекст в неговото убийство, но не го твърдя, защото е трудно доказуемо“, каза още ексразузнавачът.

Кирчо Киров изрази съмнения, че Христов е бил в руския спецназ, както преди дни заяви проф. Михаел Бар-Зоар, журналист, бивш депутат в израелския Кнесет и изследовател на МОСАД. Той твърди, че двамата са били приятели и бизнесменът му го е разказал.