Това съобщи румънският президент Клаус Йоханис в края на срещата му с френския му колега Еманюел Макрон.

Френският президент е на посещение в Румъния днес. Това е втора спирка от обиколката му в Централна и Източна Европа. Той беше посрещнат от румънския си колега в двореца "Котрочени".

"Румъния има пълното право да настоява да влезе в Шенгенската зона", заяви френският президент Еманюел Макрон, предаде Romania Insider.

Френският държавен глава обаче добави, че Шенген „не работи добре в момента” и прикани Румъния да вземе участие в дискусията за реформиране на зоната за свободно придвижване.

"От години имате пълното право да изискате влизане в Шенгенската зона и вие си го спомнихте, а аз знам колко е важно това за вас. Нямам идеология в това отношение, напълно отворен съм по тази тема. Но трябва да бъда честен, Европа на Шенгенската зона не работи добре, и, разбира се, ние не можем да сме доволни от това”, каза Еманюел Макрон.

Румънският президент Клаус Йоханис отвърна, че страната му „вече действа де факто като отговорна държава от Шенгенската зона, вземайки участие в съвместните усилия за укрепване на външните граници на Евросъюза”.

Макрон също говори за ревизиране на директивата за временните работници. Той търси подкрепа за борба с така наречения "социален дъмпинг" или разликите в плащанията на работници при командировки в чужбина.

"Ревизирането на директивата за командироване на работници не означава да пречим на румънските превозвачи да работят из цяла Европа", заяви Макрон, предаде Аджерпрес.

Той уточни, че проблемът с настоящата директива е това, че тя представлява "твърде слаба рамка".

От своя страна Йоханис каза, че европейската директива за командированите работници трябва да бъде "изяснена и подобрена", предаде Ройтерс.

"От една страна, във Франция има недоволство от нерегистрираните работници, от друга страна, има много хора в Източна Европа, в Румъния, които искат да работят във Франция, Германия, Испания. Ясно е, че директивата се нуждае от изясняване и подобрения", каза Йоханис на брифинг в Букурещ заедно с френския президент Еманюел Макрон.

Европейският съюз се опитва да преодолее разногласията между западните и източните европейски страни във връзка с практиката, позволяваща фирми в страни с ниски средни доходи на населението да изпращат работници навсякъде, посочва АП.

"Командированите работници" от източноевропейските страни, включително от Румъния, продължават да внасят данъци и социални осигуровки в системата на собствените си страни. Това позволява на работодателите да ги наемат за по-малко пари в сравнение с работниците от Западна Европа, където разходите за социални нужди са по-високи.

Макрон иска да наложи на компаниите да плащат на командированите и на местните работници еднакви заплати и да ограничи работата в чужбина до една година.

"Командированите работници" са около 1 процент от общата работна сила в ЕС, но в Западна Европа смятат, че те изместват местните работници.

Миналата година Европейската комисия предложи нови правила за "командироването на работници", предвиждащи еднакво заплащане за местните и изпратените работници. Тези правила обаче не бяха подкрепени от страните членки в Централна и Западна Европа.

По данни на румънската пенсионна каса миналата година около 50 000 румънци са били командировани в други страни от ЕС.

От Румъния френския президент ще пристигне в България. Варна се готви за предстоящото посещение на френския президент и неговата съпруга. Те ще бъдат настанени в правителствената резиденция "Евксиноград". Там ще се проведат и срещите на Еманюел Макрон с президента Румен Радев и с премиера Бойко Борисов утре. Те ще обсъждат българското председателство на Съвета на Европейския Съюз, както и плановете за присъединяването на страната ни към Шенгенската зона.