ЕК: Технически България и Румъния са в Шенген
Технически България и Румъния са в Шенген също като останалите държави от ЕС, които изрично не са пожелали друго. Това заяви на пресконференция Микеле Черконе, говорител на еврокомисаря по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом.
Черконе поясни, че от чисто законова гледна точка България и Румъния са част от Шенген, с изключение на приложението на текстовете от междуправителственото споразумение, по чиято сила гражданите на двете държави биха могли да влизат в пространството, свободно от граничен контрол, без да бъдат подлагани на проверки.
Теоретично и от законова гледна точка двете държави са в Шенген, заяви Черконе, което предизвика реакция на недоумение сред кореспондентите в Брюксел.
Всички държави в ЕС, от момента в който бъдат приети в Общността, биват възприемани като част от Шенген, поясни говорителят. За да бъдат приложени конкретните текстове за отпадането на граничните проверки, е необходимо единодушното решение на държавите в ЕС, засега то липсва, поясни Черконе.
Попитан дали това е послание към предстоящото в края на седмицата заседание на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи, говорителят заяви, че това няма нищо общо.
Да бъдем ясни - става дума за правни определения, а не за необходимото единодушно решение (за отпадането на граничните проверки за българи и румънци - бел. кор.), допълни Черконе.
Системата Евросур
Според пресслужбата на Европейската комисия, новата система контрол по външните граници на ЕС ще има важен принос за спасяване живота на тези, които се излагат на риск, за да достигнат Европа по вода.
Евросур ще се задейства постепенно, първо в 18-те държави по южната и източната граница на Съюза и асоциираната към Шенген Норвегия. Останалите 11 държави-членки и асоциираните към Шенген ще се присъединят на 1 декември 2014 г.
Национални координационни центрове ще си сътрудничат и ще координират действията на всички национални органи, отговорни за наблюдението на границите.
Ограничена е обаче възможността за обмен на лични данни.