Това заяви председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой в изявление, публикувано във френския в. "Монд" и цитирано от БТА.

Европа, континентът на културата и добрия вкус, беше в течение на столетия и арена на унищожителни конфликти. Но след катаклизма, наречен Втора световна война, Европа се прероди, превръщайки се в носител на благоденствие и мир.
Този успех подейства като магнит - помогна на съседите ни на изток да приключат с комунизма.

Разширяването доказа, че ние наистина искаме единна и свободна Европа - днес над 500 милиона мъже и жени от 27 демократични държави живеят в единен съюз, с еднакви институции, еднакво разбиране за правосъдие и отчасти с една и съща валута. Това голямо европейско приключение започна на днешния ден преди цели 61 години, но това все още е само началото.

Убеден съм, че през следващите години ще продължим напредъка си, посочва Ромпой. След банковата криза през 2008 г. ЕС избегна икономически срив и постави основите на устойчиви растеж и заетост. Запазваме финансовата стабилност на еврозоната с цената на огромни усилия. Кризата с държавния дълг, предизвикана от външни обстоятелства, постави на изпитание решимостта ни. Залогът е внушителен. Знам, че преживяваме мъчителен период. Някои загубиха работата си, други се сблъскват с големи трудности, но въпреки това виждаме млади хора, които създават предприятия, жени и мъже, които предприемат инициативи, хора които си помагат взаимно. Смелостта и способността да се продължи напред с нови сили, които европейците доказаха, че притежават, са най-убедителният показател за нашата сила. Трудните и дръзки решения, които вземаме днес, са определящи за способността ни да гарантираме в бъдеще нашия просперитет и жизнено равнище. Макар някои от нашите икономики да са в затруднение, икономическият растеж и заетостта в Европа показват категорични признаци на възстановяване.

Колкото до второто предизвикателство, можем да кажем, че пред прага ни се кове доверието към нас в световен план, отбелязва Ромпой пред "Монд". Демократичното пробуждане в арабския свят разклати старите представи. Точно както преди 20 години станахме изумени свидетели на свалянето на диктаторите в източноевропейските страни, така ни изненадват днес събитията в южната част на Средиземно море.

Окуражаващо е, че движенията в Тунис, Кайро и Бенгази не са свързани с екстремизма: протестиращите искат работа, жадуват за правосъдие и желаят да имат бъдеще в родината си. Проектът и идеологията на Ал Кайда станаха несъстоятелни и то не заради смъртта на Осама бин Ладен, а в деня, когато отчаяният акт на младия тунизиец Мохамед Буазизи през декември миналата година постави началото на Арабската пролет. По същата причина трябва да приключи и царството на страха от Кадафи в Либия.

Страните от ЕС начело с Франция водиха дипломатическа и военна борба за предотвратяване на кървава баня в Бенгази, убеждавайки другите страни да се присъединят към нас, казва президентът на ЕС. Длъжни сме да признаем, че не винаги сме зачитали собствените си ценности, давайки предимство повече на интересите на регионалната стабилност, като сме приемали дори недемократични режими, за да контрират опасността от възникване на фанатични диктатури.
На практика исканията на арабската младеж за универсални ценности като свободата и демокрацията, ни събудиха.

Европа е решена да подкрепи всички инициативи за демократични промени и икономически реформи, които ще са в полза на населението. Искаме Северна Африка и Близкият изток да се превърнат в зона на благоденствие. Търговията и инвестициите могат да спомогнат за създаване насреда, която по-скоро е благоприятна за свободно предприемачество, отколкото за корумпиран капитализъм. Младите хора от Алжир до Йемен трябва да могат да изградят своето бъдеще в родината си, добави Ромпой.

За да е на висотата на двете предизвикателство, ЕС трябва да увеличи капацитета и средствата си. На теория разполагаме с всички козове - икономически, дипломатически и военни. За конкретизирането на възможностите ни обаче трябва всички действащи лица да си сътрудничат и да бъдат мобилизирани всички инструменти. Точно това повече от всякога правят в Европейския съвет държавните и правителствени ръководители на 27-те страни членки.

Аз съм напълно убеден, че ЕС може да се справи с двете предизвикателства и да направи така, че старият континент, благодарение на динамиката си, да остане най-доброто място за живеене в света. Както всяко нещо в нашия съюз, това няма да стане от днес за утре, а стъпка по стъпка.

Или, нека цитирам думите, изречени на 9 май 1950 г. от Робер Шуман: "Европа няма да възникне нито отведнъж, нито като цялостно построение, тя ще бъде създадена чрез конкретни дела, създаващи най-напред среда на истинска солидарност", заключава Ромпой.

На 9 май се чества и Денят на победата над нацистка Германия.
ИЗБРАНО