Рекордно ниво на въглеродни емисии през 2017 г.
Световните въглеродни емисии, свързани с енергетиката, са се увеличили до рекордните 32,5 гигатона миналата година след три години без промяна.
Световното търсене на енергия е нараснало благодарение на силния икономически растеж с 2,1 на сто миналата година до 14 050 милиона тона петролен еквивалент, което е близо два пъти над темпа на увеличение през предходната година, сочат предварителни оценки на МАЕ. Търсенето на енергия се повиши с 0,9 на сто през 2016 г. и средно с 0,9 на сто през предходните пет години.
Над 70 процента от растежа в световното търсене на енергия се покрива от петрол, природен газ и въглища, а почти целия оставащ дял се осигурява от възобновяемите енергийни източници, се посочва в доклада на МАЕ.
Подобряването на енергийната ефективност се е забавило миналата година. В резултат от тези тенденции световните емисии на въглероден диоксид, свързани с енергетиката, са нараснали с 1,4 на сто миналата година до 32,5 гигатона, което е исторически максимум.
Въглеродните емисии обаче не са се увеличили повсеместно. Повечето големи икономики отчитат увеличаване на показателя, но във Великобритания, САЩ, Мексико и Япония се наблюдава спад. Най-силно са намалели емисиите на САЩ благодарение на по-широкото приложение на възобновяеми енергийни източници.
Търсенето на петрол се е увеличило с 1,6 на сто или 1,5 милиона барела дневно, което е близо два пъти над средния годишен темп за последното десетилетие. Тенденцията се дължи основно на транспортния сектор и засиленото търсене на нефтохимически продукти.
Потреблението на природен газ е нараснало с 3 на сто, най-големия растеж сред всички изкопаеми горива, като близо една трета от растежа идва от Китай. Търсенето на въглища през 2017 г. се е повишило с 1 на сто след спада през предходните две години заради нарастването на производството на електроенергия от въглища, най-вече в Азия. П
роизводството на енергия от възобновяеми източници се е увеличило с 6,3 на сто. Възобновяемите източници отбелязват най-силен темп на растеж, покривайки една четвърт от нарастването в световното търсене на енергия, посочва МАЕ.