Правителството неправомерно замрази линията на бедност на 211 лв. и през 2011 г., каза Любен Томев от КНСБ пред "Фокус". По думите му, при обсъжданията на тристранния съвет не е била предоставена цялата информация. От КНСБ са проучили данните от Националния статистически институт.

„Според нас, ако се прилага стриктно методиката, линията на бедност трябва да бъде 250 лв., а не да бъде замразявана на 211 лв.”, подчерта Томев.

„Очевидно правителството си затвори очите. Една по-висока, каквато е реалната линия на бедност, би била неудобна за правителството, тъй като веднага ще се повиши минималната работна заплата”, обясни Томев.

Последните данни от трето тримесечие на тази година за обедняването на българите показват, че относителният дял на бедните домакинства отново плавно тръгва нагоре и достига 26%, каза още Томев.

Всеки шести българин живее не само бедно, а направо мизерно, сочат данни от изследване на КНСБ, съобщи по-късно лидера на синдиката Пламен Димитров, цитиран от Стандарт нюз. 1 102 500 души в България живеят с под 211 лв. месечно - колкото е официално определеният у нас праг на бедността. В това число обаче влизат не само безработни, социално слаби или получаващи дъното на пенсиите. Практически всеки, който се разписва на минимална работна заплата от 240 лв., също пада под 211 след социални и данъчни удръжки. В тази категория са поне 125 хиляди души, уточниха от КНСБ.

В началото на ноември Министерският съвет прие Постановление за определяне на размера на линията на бедност за страната за 2011 г. , който възлиза на 211 лева.  Така на практика правителството замрази линията на бедност, тъй като и тази година прагът бе 211 лв. Тогава бе изтъкнато, че при изчисляването му са ползвани данните на националната статистика, които анализират бюджетите на домакинствата.