Това съобщи на пресконференция зам.-главният прокурор Галина Тонева, предаде БТА. Случаите бяха открити неотдавна при съвместни проверки в 26-те в домовете за деца на представители на прокуратурата и Българския хелзинкски комитет. По някои от случаите са образувани досъдебни производства, по други това предстои, посочи Тонева.

За 166 от случаите, станали през изминалите 10 години, прокуратурата не е била информирана и за тях липсва документация. За част от тях обаче вече са образувани разследвания в 18 прокуратури в страната, на чиято територия са домовете.
„Ще се възобновят и тези 72 прекратени производства или такива, за които има отказ да се образува, и смъртта на децата ще се разследва пълно и детайлно", обясни още заместничката на Борис Велчев. 

"Възможно е да се наложи ексхумация, ако смъртта е причинена от травми. В повечето случаи обаче ексхумацията няма да помогне, защото смъртта на децата е от преди години и причината са заболявания", коментира още Тонева, цитирана от Дарик радио.

По думите й прокуратурата възнамерява да работи не само по отношение на домовете, в които са установени смъртните случаи, а има идея да се развием тази дейност чрез структуриране на собствено звено, което да поеме отговорността за работа с непълнолетни и малолетни.
Като по-нататъшна стъпка може да се подходи със специализиране на прокурори в окръжните прокуратури, които да имат отношение по разследване на дела с пострадали или извършители непълнолетни и предприемане на действия по осигуряване надзор на законност за поставените в неравностойно положение, добави Тонева.

ИЗБРАНО