Това коментира в интервю за „Дарик кафе" гинекологът Методи Янков.
Според него бейбибумът през последните няколко години в страната се е дължал основно на това, че в родилните домове са се върнали жените, които раждат второ си дете - тази тенденция обаче била прекъсната от несигурността заради кризата.

Категоричен съм, че първото дете в България продължава да се ражда в едни нормални статистически граници, включително и за 2010 година, но в тази година понамаляха вторите раждания, което е израз на страх, на предпазливост, на планиране за по-добри времена. Съвременната двойка не само иска да продължи рода, а иска да отгледа по може би най-добрия за тях начин децата, да ги възпита, за което трябва и икономическа стабилност. Клатушкането в последните две години неминуемо се отразява на планирането и раждането на второто дете в българската родилна действителност, посочи още д-р Янков.

Ето какво каза за „раждането в домашни условия" д-р Методи Янков: "В 21 век с това напредване на медицината просто за мен е патология да се ражда в домашни условия. Съвременните родилни условия не могат да бъдат пренебрегнати и са за препоръчване, особено когато има изградена култура".

На 8 януари според народния календар празнуват бабите акушерки. Бабинден почита жените, които преди години са помагали да се появи новият живот в домашни условия. Акушерките и гинеколозите реално имат два празника - по стар и нов стил - днес и на 21 януари, когато официално е Денят на родилната помощ.