Причините за добрите резултати в събираемостта са проектът за дистанционна връзка на касовите апарати с НАП, законодателните промени, приети по предложение на агенцията и контролната дейност на ведомството, съобщиха от НАП.
Над 1000 са осъдителните присъди за данъчни престъпления от началото на годината до момента, каза още данъчният началник, добавиха от ведомството.

"Това, което очакваме, в годишен аспект, е да съберем около 13.35 млрд. лв., което представлява с около 2% преизпълнение на планираните приходи в бюджета. В абсолютна стойност, това представлява около 250 млн. лв. Но по-важното е, че НАП за втора поредна година бележи ръст на приходите спрямо предходни години. Тази година са 700 млн. спрямо миналата, миналата спрямо предходната 700 млн. лева", заяви по-рано Стефанов по БНР.

Сред най-рисковите икономически сектори в страната са строителството и търговията със зърно. До края на годината предстоят данъчни проверки в хотели и заведения в зимните курорти, съобщи още Стефанов, цитиран от съобщението на НАП.
Анализ на риска на агенцията е показал, че в сектора на посредничество при покупко-продажба с недвижими имоти е укрит оборот от близо 700 млн. лв. за 4 години. Освен проверки и ревизии, предстоят срещи с бранша, както и информационна кампания за клиентите на тези услуги, каза още Стефанов.

В същия размер - 700 млн. лева, само че за една година, са и установените ДДС измами. Той отрече държавата да е бавила връщането на данъчен кредит на фирмите, като припомни, че е направен т. нар. алтернативен златен регистър за бързо възстановяване на ДДС.

Към 31 декември на 2008 г. задържаното ДДС е било 570 млн., в следващата година към 2009 – 700 млн., 31 декември 2010 г. е било 563 млн., към 31 декември 2011 г. е било 412 млн. И към момента сме на рекордни 213 млн. задържано ДДС.Това е безпрецедентно ниско ниво или повече от три пъти по-ниско спрямо 2009 г. каза още Стефанов.
"Но, разбира се, това не е безцелно задържано, това е ДДС, което в момента се намира в процес на проверки и ревизии", добави той.

Шест държави се интересуват от проекта за свързване на касовите апарати с НАП. Сред тях са Гърция, Беларус и други страни, които проучват възможностите да внедрят подобни системи на отчитане на оборотите. Междувременно обмисляме заедно с неправителствения сектор да разширим кръга на информация, която тече чрез дистанционната връзка. Вече има изградена интернет свързаност, по която може да тече информация не само за финансовите транзакции, но и за стоковите потоци, е казал още директорът на НАП.