Студенти се целят в британските ВУЗ-ове
Британските университети отново са най-предпочитани за кандидат студентите, желаещи да учат в чужбина. Следват ги училищата във Франция и Германия. Новите дестинации са Швеция и Финландия.
След Великобритания най-много са българските ученици, които продължават висшето си образование във Франция. Изложението се посещава предимно от по-млади хора, които са в 10 – 11 клас, които искат да видят какво трябва да направят и как да се подготвят да бъдат сред успешните кандидати”, заяви Илиева. В изложението са представени университети от Холандия, Дания и скандинавските страни.
„Имаме представители на холандските университети предимно, които всяка година увеличават възможностите за прием на студенти, които искат да учат на аглийски и да получат бакалавърски степени. Това дава шанс младите хора да имат по-голям избор. Характерно за Холандия е, че наред с академичните университети, които са водещи има и по-практически ориентирани. Там бизнесът и науката работят много плътно, за да могат да създадат своите кадри. Обучението е така направено, че в едната от годините младите да направят своя стаж, за да отидат реално да работят в тези компании”, посочи Илиева.
Новите дестинации за образование в чужбина са Финландия и Швеция. „Заедно с финланското посолство и подкрепата на шведското посолство се дава възможност кандидатите да получат подробна информация за това как се кандидатства, какви са условията, сроковете.
Франция е втората държава по брой български студенти, които заминават. Затова всяка година ние с френски културен институт също представяме възможностите за кандидатстване и процедурите по прием”, уточни Илиева. На изложението са представени и университети от Германия, за които сега започва и подготовката за кандидатстване. В Германия има възможност за обучение на английски.
Някои от университетите предоставят стипендии за български студенти за специалностите туризъм и авиационен мениджмънт. В изложението са представени и 11 пансионатни училища като родителите ще могат да разговарят с директорите на 11 водещи училища в Европа. „Водещите средни учебни заведения имат своите изпити за подбор. За някои такива училища се кандидатства в рамките на две три години”, каза още Илиева.