За върнатите 100 000 хиляди е съобщила министърът на правосъдието Диана Ковачева на заседанието на кабинета в сряда, стана ясно от публикуваната стенограма.

"Това, което ние научихме и не знаехме до този момент, е във връзка с мярката за неотклонение на Братя Галеви, а именно – до този момент ние мислехме, че става въпрос за парична гаранция в размер на 50 000 лева за всеки от тях. От момента, в който съдът е постановил това свое решение, държавата е била длъжна да освободи паричната гаранция. Това означава, че стоте хиляди лева, които се смяташе досега, че са налични като парична гаранция и могат да бъдат усвоени от държавата в резултат на отклоняването им, на практика са им върнати", обяснява Ковачева. 

Галев и Христов са издирвани безуспешно от началото на май, след като бяха осъдени на 5 и 4 години затвор за рекет и изнудване, но изчезнаха преди да бъдат задържани.

Във връзка с променената мярка за неотклонение на бизнесмените Министерство на правосъдието е поискало от всички окръжни и апелативни съдилища в София да дадат информация за своята практика при постановяването на мерки за неотклонение.
"Това, което ние установихме, е, че има противоречива практика в съдилищата. По повод на това аз, в качеството си на министър на правосъдието, изготвям един проект и тази седмица ще го изпратя до Върховния касационен съд с питане за постановяване на тълкувателно решение от страна относно противоречива съдебна практика при решаване на въпросите за мерките за неотклонение", допълва Диана Ковачева.

Преди няколко дни от полицията в Кюстендил съобщиха, че колата на сина на Лидия Павлова - един от свидетелите по делото срещу дупнишките бизнесмени, е била запалена.