Това стана ясно след участието на премиера Бойко Борисов в Международна конференция в подкрепа на нова Либия. Форумът премина под председателството на президента Никола Саркози и министър-председателя на Обединено кралство Великобритания Дейвид Камерън, съобщиха от правителствената информационна служба.

България може да окаже подкрепа, осигурявайки изпращането на медицински екипи или чрез приемане на ранени и болни либийски граждани за лечение в страната ни, както и с обучение на новите либийски полицейски сили. Българската държава е готова да продължи да оказва помощ и съдействие за защита на цивилното население, като подобряването на хуманитарната ситуация и стабилизирането на страната трябва да се случат при спазване и защита на човешките права.

Френският президент Никола Саркози, британският премиер Дейвид Камерън и генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен обявиха в края на международната конференция за Либия в Париж, че ударите на алианса ще продължат, докато Муамар Кадафи продължава да представлява заплаха за народа си, предаде Франс прес, цитиран от БТА. "Договорихме се за продължаването на натовските удари, докато Кадафи и неговите поддръжници продължават да са заплаха за Либия", заяви Никола Саркози. "НАТО и неговите съюзници ще продължат с операциите си по прилагане на резолюциите на ООН за Либия толкова дълго, колкото е нужно, за да защитим живота на цивилните", допълни британският премиер Дейвид Камерън. Подобно беше и изказването на Расмусен.
Ударите на многонационалната коалиция по либийски цели започнаха на 19 март, а половин месец по-късно НАТО пое командването на либийската мисия.

Около 15 милиарда долара ще бъдат незабавно размразени в полза на Преходния национален съвет, съобщи  френският президент Никола Саркози, предаде БНТ. Близо 60-те държави, участващи в конференцията "Приятели на
Либия", призоваха ООН да приеме нова резолюция, която да позволи отпускането на милиардите либийски  авоари зад граница.

От 1 септември Европейският съюз вдига санкциите върху 28
либийски обекта, включително петролни фирми и пристанища.

В рамките на форума участие взеха представители на над 25 страни и редица международни организации. Сред тях бяха председателят на Преходния национален съвет Мустафа Абдул Джалил, федералният канцлер на Германия г-жа Ангела Меркел, италианският премиер Силвио Берлускони, председателят на ЕК Жозе-Мануел Барозу, председателят на Европейския съвет Херман Ван Ромпой, върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Катрин Аштън, държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън, генералният секретар на ООН Бан Ки-мун, гръцкият министър-председател Георгиос Папандреу.
Международната конференция се състоя в Елисейския дворец в Париж.
ИЗБРАНО