Той говори пред журналисти след среща на ръководството на ДПС с президента Росен Плевнелиев, който провежда месец на политически консултации с всички партии, предаде “Фокус”. 

"Ние не казваме, че предишното правителството не е давало бонуси, но от това не е правило политика. В последния мандат бюджетните излишъци бяха космически, но това не бяха бонуси. Сега ситуацията е друга и раздаването на бонуси има съвсем друг ефект. Преди, ако проблемът е бил защо бонусите не са били достатъчно високи, сега е – защо изобщо ги има”, коментира още Доган.

Той уточни, че от ДПС не са против бонусите и допълнителното материално стимулиране, но по ясни правила, "да не служат за партийна, а за държавна политика”. Доган добави, че е важно дали това стимулиране е за политическа лоялност или за конкретно свършена работа.

"Всяка политическа власт дефинитивно трябва да има инструменти за стимулиране на своите служители. Ако държавният служител няма реално стимулиране, не може да представлява държавата и държавния интерес. Който не разбира това, значи не разбира от пазарна икономика или си представя властта във виртуални светове, които нямат общо с реалния живот. В условията на бедност, на криза, всеки проблем може да се превърне в гръмоотвод, с оглед търсене на виновници, нови дяволи, сатанизиране и т.н.”, подчерта лидерът на ДПС. 

Ахмед Доган посочи, че у нас има 47 закона, които уреждат това, а първото стимулиране е било 50-та година, цитира го БГНЕС.

Междувременно премиерът Бойко Борисов съобщи, че вече са върнати над 600 000 лева, получени като бонуси от членове на кабинета и висшата администрация. Той призова не само Доган, но и лидера на левицата Сергей Станишев също да върнат парите, взети при тяхното управление, и ги изчисли на минимум 7-8 млн. лв.