След срещата на високо равнище на ЕС председателят на Европейския съвет Доналд Туск изрази предпазлив оптимизъм и заяви, че това е важен етап в спирането на мигрантската вълна, съобщава ДПА, цитирана от БТА.
Той подчерта, че въпросът за създаването на единен план за действие е бил много сложен за всички.
Планът е резултат от усилени преговори с турските лидери в Брюксел, Анкара и Ню Йорк, подчерта Туск.

Планът предвижда Турция да получи средства от ЕС за мигрантите на нейна територия, да бъде ускорено отпадането на визите за турски граждани, както и да бъдат допълнително насърчени преговорите за приемането на страната в Общността. В замяна Турция се ангажира да не допуска мигранти в ЕС, както и да приема обратно онези, които са навлезли в Европа от нейна територия.

Инцидентът с мигранти в България, довел до предсрочното напускане на срещата от премиера Бойко Борисов "е за мен поредното доказателство колко важни бяха преговорите тази вечер", подчерта председателят на Европейския съвет, цитиран от ДПА.

"Защитата на нашите външни граници е главният ни приоритет днес и разбира се, премиерът Борисов разбира, че сме готови да им помогнем", добави Туск пред медиите след края на срещата.

Той подчерта, че са взети важни решения за защита на външните граници на съюза. На срещата на държавните и правителствените ръководители от ЕС европейската гранична служба "Фронтекс" е получила засилен мандат и правото да връща незаконните мигранти, посочи Туск, цитиран от ТАСС.

"Главната цел на нашите преговори с Турция е да гарантираме, че бежанците, намиращи се на нейна територия, ще останат там. Втората задача е борбата с престъпните групи, занимаващи се с трафик на хора", подчерта Юнкер. Според него в името на партньорството по миграционната криза, ЕС е готов да ускори процеса на подготовка за безвизов режим с Турция, но не и да смекчи критериите за отмяна на визите. Степента на готовност на Турция ще бъде оценена през пролетта на следващата година.

Размерът на финансовата помощ, която може да получи Анкара, ще бъде определен през следващите дни, добави Юнкер, цитиран от Франс прес.

Страните от ЕС обмислят финансова помощ от около 3 милиарда евро за Турция, съобщи германската канцлерка Ангела Меркел, цитирана от Ройтерс. Тя посочи, че Турция вече е похарчила повече от 7 милиарда евро за посрещането на над 2 милиона сирийски бежанци, а е получила само 1 милиард евро външна помощ. Затова е логично ЕС да внесе аналогичен принос, заяви Меркел. Въпреки това конкретна сума не е договаряна.

Помощ и за африканските страни

ЕС има нужда от още 2,2 милиарда евро за решаване на миграционната криза, заяви председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер. Тези средства ще допълнят пакета от 1,7 милиарда евро, отделен по-рано от ЕК, посочи той. Сумата от 2.2 млрд., предназначена за африканските страни, трябва да бъде събрана от страните членки на ЕС.

"Надявам се, че страните от ЕС ще успеят да решат този въпрос през идните седмици", добави Юнкер. Той подчерта, че ЕК се е обявила за създаването на специални фондове за финансиране на европейските усилия за борба с миграционната криза.

"Продължаваме да подготвяме срещата на високо равнище във Валета между страните от ЕС и от Африка", припомни Юнкер. "Неприемливо е да отидем на срещата без конкретна помощ за нашите африкански приятели", предупреди той.
Очаква се на срещата ЕС да предложи на африканските страни финансова помощ в замяна на контрол над потока от бежанци, отбелязва ТАСС.

Премиерът Бойко Борисов каза преди срещата, че България, като най-бедна в ЕС и отделяща значителни средства за охрана на границата на Общността, ще участва символично в тези фондове.

Срещата на високо равнище на ЕС трябваше да продължи и днес. Представители на Европейския съвет обаче съобщиха, че вторият ден, 16 октомври, се отменя.