Личният състав ще бъде до 160 души, включително група за специални операции до 12 военнослужещи. Операцията ще струва 1,5 млн. лева на месец, които ще бъдат осигурени от бюджета на МО.

Началото на българското участие ще зависи от готовността на плавателния съд, но това ще стане не по-рано от 15 април, добави министърът, цитиран от БТА. "Във всеки кораб, самолет или танк се случват повреди, но в случая нямаме нещо, което може да възпрепятства участието на кораба", отбеляза той.

С фрегатата ще се патрулира, ще се използва за наблюдение и за проверки на съмнителни плавателни съдове. След решение на командващия операцията може да ги задържа и да ги изпраща в определено пристанище, уточни Ангелов.

Рискът за българските военнослужещи, които ще бъдат на фрегатата, се оценява като нисък, каза министърът. По думите му те няма да влизат в преки бойни действия, а само при самоотбрана, ако бъдат нападнати. Затова на борда на фрегатата ще има и специални морски части - т.нар. тюлени, както и военни полицаи и екипировка за проверка на товара на кораби. Ще бъдат изпратени и двама преводачи, единият от които от арабски.

Предвижда се фрегатата да бъде изпратена за участие в рамките на един месец плюс 10 дни - за отиване и връщане до мястото, а правителственото решение е за срок до три месеца.


Българските дипломати в Либия ще получават допълнително 25 на сто от командировъчните си и през април заради това, че работят в рискова среда.
В началото на месеца правителството реши допълнителните средства да се изплащат за март.