Все още не е отстранена повредата на фекалния тръбопровод във Варненското езеро
Ремонтните дейности продължават, след като беше установено и замърсяване на водите
Все още не е отстранена повредата на основния тръбопровод, който замърси в петък водата във Варненското езеро, съобщи Радио Варна.
Още по темата
Данните показват наличие на непречистени битово-фекални води няколко пъти над нормата. Близо 4 пъти са повишени показателите за амониев азот, а почти три пъти - за нитритен азот и фосфор.
До изливането на отпадни води в езерото се стигна, след като тръбата беше спукана при изкопни дейности от фирмата подизпълнител на ремонта.
Преди години заради авария целият Варненски залив беше замърсен с фекални води, което пък доведе и до обществено недоволство и протести в морската столица.
През 2015 година корабна котва закачи тръбопровода по дъното на Варненското езеро. Тогава беше посочено, че не се забелязват видими нарушения на тръбата и не се усеща изтичане. Случаят приключи, след като община Варна постигна споразумение със застрахователя на кораба. Веднага след това директорът на ВиК - Варна уведоми община Варна за необходимостта от предприемане на "спешни мерки по възстановяване на засегнатите участъци на съоръжението с цел предотвратяване възникването на аварийна ситуация".
Четири години по-късно след постъпил сигнал за замърсяване на водите в акваторията на Варненското езеро стана ясно, че е възникнал дефект на тръбопровода. Реакция от страна на тогавашния кмет Иван Портних последва близо месец по-късно, когато той назначи комисия за извършване на проверка на тръбопровода. В периода 21.01.2020 г. до 26.01.2020 г. по възлагане на "ВиК- Варна" ООД е извършено водолазно обследване на тръбопровода, при което е безспорно установено, че тръбопроводът бил прекъснат.
В периода от 20.08.2019 г. до 18.09.2020 г. във водите на Варненското езеро изтичали директно голямо количество непречистени градски отпадни води от КПС "Аспарухово". Всичко това довело до нарушаване на екологичния баланс в екосистемата, възникване на реален риск от загуба на местообитания на биологични видове, обща и цялостна екологична промяна на влажността на водния басейн за повече от една година.
Именно заради това беше образувано и дело срещу бившия варненски кмет.
А преди 4 години варненски журналист беше открит мъртъв в района на повредената тръба. По непотвърдена информация тогава той е работел именно по разследване на разлива във Варненския залив. За смъртта му имаше две основни версии - нещастен случай или самоубийство.
През април тази година държавата осигури 24 милиона лева за ремонт на тръбопровода.