Приоритет ще са натоварените пешеходни пътеки на основните булеварди в центъра. Идеята е да има по-добра видимост и да се намали рискът от произшествия с пешеходци.

Освен прожектор, светещите зебри ще бъдат оборудвани и с предупреждаващ светлинен индикатор.

През деня електричеството ще се осигурява от соларен панел, а вечер - чрез системата за улично осветление, обясни инж. Иванов.

Системата ще бъде изпробвана до края на месеца, като на една от зебрите ще бъде монтирана пробна инсталация. Единият от вариантите е повдигнатата пешеходна пътека на бул.„Осми приморски полк", а другият - тази до стадион „Спартак".

Подобна практика вече има въведена в други градове на страната, сред които София, Пловдив, Бургас и др.