Прокурори проверяват съдията, отказал да отнеме колата на Нойзи
Магистратът от Софийския районен съд Мирослав Петров поиска защита от Висшия съдебен съвет, тъй като прокуратурата няма право да извършва действия срещу съдии, прокурори и следователи във връзка с работата им
Съдията от Софийския районен съд Мирослав Петров, който отказа да отнеме колата на Ивайло Цветков-Нойзи, поиска Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет да предприеме мерки за защита на интегритета му във връзка с прокурорска проверка по повод решението му, съобщи правният сайт lex.bg.
Политическият анализатор и култоролог беше задържан заради шофиране след употреба на алкохол през ноември 2023 г., след като беше спрян за проверка на Околовръстното в София, докато шофира БМВ-то си от бул. "Симеоновско шосе". 2,2 промила алкохол бяха отчетени на дрегер, а кръвният тест отчете 2,52 промила.
През февруари 2024 г. Софийската районна прокуратура внесе делото в съда, като Нойзи беше обвинен за шофиране в нетрезво състояние, за което се предвижда наказание от 1 до 3 години затвор и глоба от 200 до 1000 лева. Същевременно от 8 август 2023 г. влязоха в сила промените в Наказателния кодекс, с които беше създадена нова алинея в разпоредбата, предвиждаща:
"В случаите по ал. 1 - 4 съдът отнема в полза на държавата моторното превозно средство, послужило за извършване на престъплението и е собственост на дееца, а когато деецът не е собственик - да присъди равностойността му".
Поправките в Наказателния кодекс бяха приети като част от мерките за ограничаване на тежките катастрофи, предизвикани от шофьори, седнали зад волана след употреба на алкохол и наркотици.
На 18 март 2024 г. Ивайло Цветков сключи споразумение с прокуратурата, като се призна за виновен и беше осъден на 10 месеца условно с тригодишен изпитателен срок и беше лишен от правото на управлява автомобил за година и два месеца. Така се стигна до предложението на прокуратурата спрямо Нойзи да бъде приложен чл. 343б, ал. 5 НК, тоест съдът да отнеме колата, с която е шофирал пиян, в полза на държавата.
На 6 юни 2024 г. съдията от СРС Мирослав Петров обаче отказа да го уважи и разпореди БМВ-то да бъде върнато на Цветков, като се позова пряко на Конституцията и подборно обсъди в мотивите си императивното изискване на чл. 343б, ал. 5 от НК за отнемане на превозното средство.
Освен това, в Конституционния съд има образувано дело във връзка с тази разпоредба. Съдията припомня и че правото на ЕС е с предимство пред националното законодателство на държавите членки.
Проверката срещу съдия Петров е по сигнал на сдружение "Ангели на пътя", в който се сочат негови нарушения. Затова той иска Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет, Прокурорската колегия, Висшия адвокатски съвет, Съюза на съдиите да предприемат мерки за защита.
По закон съдиите, прокурорите и следователите се ползват с т.нар. функционален имунитет срещу наказателно преследване. Това означава, че прокуратурата няма право да извършва действия срещу магистрати във връзка с тяхната работа.
В сигнала на съдия Мирослав Петров се казва, че пред медиите говорителят на Софийската районна прокуратура Николай Николаев е изнесъл публично невярна информация, че Софийският районен съд е обявил разпоредбата на чл. 343б, ал. 5 НК за противоконституционна, изземвайки компетентността на Конституционния съд.
"Тези неверни твърдения отприщиха вълна от негативни публикации и коментари, съпроводени с упреци към личността ми, засягащи моята професионална чест и достойнство, които и понастоящем са достъпни в глобалната мрежа", пише съдията.
Той уточнява, че след публикуването на мотивите за отказа да отнеме на автомобила на Ивайло Цветков, в редица електронни издания се е появила информация, че след сигнал е обект на проверка от прокуратурата и от Инспектората на ВСС, защото "самоволно е отказал да приложи закона".
"Получих и писмо, адресирано лично до мен на работното си място от Диана Русинова - председател на сдружение "Европейски център за транспортни политики", в което се съдържаше намек за корупционни практики", пише още съдия Петров. Той отбелязва, че въпреки негативните коментари и проверките, е продължил да изпълнява служебните си задължения.
Преди ден пък научил, че прокурорът от Софийската градска прокуратура Йордан Петров, който извършвал проверката срещу него, е поискал от председателя на Софийския районен съд Александър Ангелов преписи от всичките му произнасяния.
След проверката на всички актове на съдия Петров по въпросната разпоредба от НК прокурорът е отказал да образува дело. Установено е, че във всички случаи съдията се е произнасял по еднакъв начин и решението по делото срещу Цветков не е изключение.
Петров добавя, че за 15 г. в професията е отстоявал независимостта си и с поведението си "е показвал ясно на прокурорските органи, че не могат по никакъв начин да му оказват неправомерно влияние". Той пише още:
"За пръв път в практиката ми като съдия Прокуратурата на Република България си позволява да образува проверка срещу мен в знак на несъгласие с принципната ми позиция по приложението на национален закон, използвайки привидно легитимен инструментариум за сплашването ми и осъществявайки опит за неправомерно въздействие при предстоящите произнасяния по дела с аналогичен предмет".
По думите му този подход е недопустим, тъй като рефлектира негативно върху престижа на съда. Проверката срещу него съдия Петров намира за "поредния негативен пример за безконтролната власт на прокурорските органи, които във всеки един момент биха могли да привлекат към наказателна отговорност съдии, изразяващи аргументирано несъгласието с провежданата наказателна политика от държавното обвинение".
В тази връзка Мирослав Петров моли Съдийската колегия на ВСС да изиска копие от материалите от прокурорската преписка срещу него, за да установят кадровиците основанието за образуването ѝ, предприетите действия от прокурора Йордан Петров и съдържанието на постановения от него финализиращ акт.
"А след като се уверите в основателността на изтъкнатите от мен твърдения за застрашаване на независимостта ми и опита за оказване на натиск при изпълнение на служебните ми задължения, да предприемете необходимите мерки в защита на съдийския интегритет", посочва съдия Мирослав Петров и допълва, че е готов да се яви лично на изслушване във връзка със сигнала си.