Прокурори и следователи изпратиха становище до ЕК за избора на нов главен прокурор
"Иван Гешев беше избран законно, прозрачно и публично", категорични са съсловните организации
Двете съсловни организации, които представляват интересите на прокурорите и следователите у нас - Асоциацията на прокурорите и Камарата на следователите - излязоха с безпрецедентно становище до Европейската комисия (ЕК), в което алармират за огромен политически натиск в последните месеци върху членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС) и върху президента, за да бъде дискредитирана номинацията и последвалият избор на Иван Гешев за "обвинител №1".
Становището е адресирано до председателя на ЕК Франс Тимерманс, комисаря по правосъдието Вера Йоурова, с копия до генералния директор "Правосъдие и потребители" Тина Астола, зам.-генералния секретар на ЕК, Главна дирекция "Миграции и вътрешни работи Параскеви Мишу, директора на дирекция "Граждани, миграция и сигурност", генерален секретариат на ЕК Уилям Слийт, генерален секретариат на Европейския съвет, дирекция "Правосъдие и вътрешни работи" Кристин Роджър.
В становището на съсловните организации е описана пълната хронология на събитията по издигането на номинацията и избора на Гешев още от самото им началото - консултациите при президента Румен Радев. Асоциацията и Камарата припомнят, че професионалната общност на прокурорите и следователите е била категорична, че очаква постът да бъде поет от човек, който е "от системата на държавното обвинение, да бъде визионер с модерно мислене, да умее да отстоява каузи и да бъде кристално чист човек с харизма".
"Именно тази заявка на професионалната общност на прокурорите насочи вниманието към заместника на главния прокурор - Иван Стоименов Гешев. Неговата вероятна кандидатура или по-скоро възможността да бъде издигнат от прокурорската колегия на ВСС за кандидат в процедурата по чл.173 от ЗСВ се оказа неприемлива за определени политически кръгове, които впрегнаха целия си медиен ресурс с цел да го дискредитират. Последваха поредица от статии в различни електронни издания", пише в становището на двете съсловни организации до ЕК.
От Асоциацията на прокурорите и Камарата на следователите посочват още, че основните субекти, които са атакували номинацията и избора на главен прокурор, са Гражданско сдружение "България Обединена с Една Цел" и политическа партия "Да България". Съсловните организации посочват пред ЕК, че е особено притеснително и изказването на Христо Иванов при един от протестите срещу кандидатурата на Иван Гешев, че "политическият натиск е напълно заслужен".
"Изложените факти сами по себе си описват обстановката, в която се развива изборната процедура за главен прокурор на Република България. Тази процедура не е приключила, а недопустимият политически натиск върху съдебната власт продължава. Този натиск сега е концентриран към президента, който следва да се произнесе съгласно конституционно предоставените му правомощия. В заключение може да се каже, че описаните по-горе действия са опит за недопустима политическа немеса върху независимостта на съдебната власт. Горната информация, ведно с приложенията 31, Ви изпращаме като уверение за това, че процедурата по избор на нов главен прокурор на Република България беше проведена законно, прозрачно и публично.Изложените факти сами по себе си описват обстановката, в която се развива изборната процедура за главен прокурор на Република България. Тази процедура не е приключила, а недопустимият политически натиск върху съдебната власт продължава. Този натиск сега е концентриран към президента", завършва становището на двете организации.
Съдиите призоваха пpeзидeнтa да не подписва указа за Гешев
Cъюзът нa cъдиитe пpизoвa пpeзидeнтa Румен Радев да не подписва указа за назначаването на Иван Гешев за главен прокурор. От съсловната организация искат от държавния глава да стане инициатор за пpoдължaвaнe нa ĸoнcтитyциoннaтa peфopмa нa пpoĸypaтypaтa.
Ha 24 октомври след близо десетчасово изслушване пленумът на Висшия съдебен съвет - с 20 гласа "за" и 4 "против", избра за наследник на Сотир Цацаров настоящия му заместник Иван Гешев. На следващия ден предложение на съдебните кадровици беше изпратено на президента, от чийто указ зависи финализирането на процедурата.
В 17 часа днес държавният глава Румен Радев ще направи изявление по повод избора на нов главен прокурор от Висшия съдебен съвет, съобщиха от прессекретариата на президента. Очаква се той да обяви публично становището по решението на ВСС.