От 2018 г. досега над 70 сигнала срещу Иван Гешев са били проверявани от различни институции в държавата, обявиха от пресцентъра на прокуратурата, откъдето посочват, че "внушенията, че главният прокурор е безконтролен, безотчетен и всевластен, не отговарят на истината". 

Сигналите съдържали твърдения за извършени от него нарушения и/или престъпления в качеството му на прокурор, на административен ръководител на Специализирана прокуратура, на заместник главен прокурор и на главен прокурор. Подавани са от граждани, адвокати, граждански сдружения, медии, неправителствени организации и асоциации, уточняват от прокуратурата. 

Отделно от това самата прокуратура многократно се самосезирала по публикации в медиите с цел да се проверят изнесени данни за евентуално извършени от главния прокурор нарушения или престъпления, добавят от държавното обвинение.

Въпросните сигнали били изпращани по компетентност на Специализираната прокуратура, а след закриването ѝ, с решение на Народното събрание - на Софийската градска прокуратура, която е единствената компетентна да извършва проверки и разследвания срещу магистрати, лица с имунитет и членове на Министерски съвет, уточняват още от прокуратурата. С проверки на сигналите са ангажирани органите на Главна дирекция "Национална полиция", ГДБОП, КПКОНПИ и др., отделно ежегодно такива били подавани или препращани до Върховния административен съд, Софийски районен съд, Софийски градски съд, Инспектората към ВСС, Инспектората към ВКП, КПКОНПИ, Комисията за защита от дискриминация, Комисията за професионална етика и превенция на корупцията във ВСС. 

"Във ВСС бяха внесени и предложения от министри на правосъдието и от членове на ВСС с искане за предсрочно освобождаване от длъжност на главния прокурор, основанията за които са разисквани публично и са достояние на обществеността. Предложенията на служебния правосъден министър проф. Янаки Стоилов и на следващия правосъден министър Надежда Йорданова бяха отхвърлени от Пленума на ВСС", се припомня в съобщението от прокуратурата. И още: 

"Съгласно действащото законодателство не е имало и няма пречка да се води независимо разследване срещу главния прокурор. Във връзка с постъпилите сигнали и образуваните преписки Иван Гешев е давал многократно обяснения пред прокурор, ДАНС и КПКОНПИ.

В хода на извършвани проверки съобразно компетентността си прокурорите са се произнасяли по същество, както се процедира по всички останали преписки срещу български граждани. Стандартът е един и същ, независимо от служебното положение на лицето, срещу което е насочен сигналът.

Внушенията, че главният прокурор е безконтролен, безотчетен и всевластен не отговарят на истината при положение, че той многократно се отчита. Вече трета година народните представители не изпълняват конституционното си задължение да изслушат доклада на главния прокурор за прилагането на закона и за дейността на прокуратурата и на разследващите органи. За последно народните представилите са инициирали изслушване на отчетите на главния прокурор, председателите на Върховния касационен съд и Върховния административен съд през 2020 г. В същото време обаче Иван Гешев е изслушван пред парламентарни комисии, което доказва, че механизъм за търсене на отговорност от главния прокурор съществува".

От Прокуратурата на Република България посочват също, че според изложеното е видно, че твърдението за недосегаемост на главния прокурор "е политическа теза, която е фактически и правно неоснователна, руши авторитета на прокуратурата и създава у обществото недоверие към държавните институции".

Гешев да излезе в отпуск, настояват шестимата от ВСС, поискали и отстраняването му 

В същото време, в декларация, публикувана на сайта на ВСС, шестима членове на съвета настояват главният прокурор да излезе в отпуск.

Георги Кузманов, Гергана Мутафова, Калина Чапкънова, Огнян Дамянов, Йордан Стоев и Светлана Бошнакова посочват, че "от началото на месеца сме свидетели на неокачествимо посегателство и погазване на върховенството на закона, на безпримерен и невиждан досега процес на уронване престижа на съдебната власт, на дестабилизация на държавната власт, на грубо погазване на конституционните и европейски ценности и отричане от демократичните устои на Републиката". 

Подписалите първото искане за предсрочно прекратяване на мандата на Гешев казват, че с изненада, възмущение и тревога следят неговите публични изявления и професионални действия, като административен ръководител. Според тях Гешев цели не изясняване на обективната истина, а ескалиране на напрежението, провокиране на междуличностни и политически конфликти. 

Според шестимата, подписали декларацията, главният прокурор продължава да използва целия човешки, материален и технически ресурс на прокуратурата като прикритие за своите действия и жив щит за постигане на лични цели и амбиции. 

Членовете на ВСС посочват, че възникват много въпроси относно активизирането на Върховната касационна прокуратура, която е започнала проверки срещу тях. Те призовават Гешев да прояви "мъжество и достойнство и да изпълни заявеното от самия него желание да излезе в отпуск до изясняване на всички обстоятелства". 

Декларацията ще бъде изпратена на председателя на Народното събрание, президента, премиера, министъра на правосъдието, представителството на ЕК, няколко посолства, Европейския парламент, Съвета на Европа и други.