По аферата в митниците: Марин Димитров остава в ареста
Адвокатът поиска "домашен арест" за клиента си с оглед здравословното му състояние и липсата на доказателства за участието му в организирана престъпна група
Апелативен съд - София остави в ареста Марин Димитров, обвинен за участие в престъпна група заедно със сина си Стефан Димитров, бившата директорка на Агенция "Митници" Петя Банкова и бившия главен секретар на МВР Живко Коцев.
"Не съм извършвал никога никакви престъпления и моля, да промените мярката за неотклонение", заяви в съдебната зала Марин Димитров, цитиран от "Фокус".
Адвокатът му поиска "домашен арест" за клиента си с аргумента, че няма доказателства, че клиентът му е участвал в корупционната схема и заради здравословното му състояние. По думите му станало ясно участието на високостоящи лица, за които има доказателства, но не става явно как Марин Димитров е участвал в тази организирана престъпна група.
"Той не е участвал и не е съдействал в назначение на служители от Министерство на вътрешните работи. Спрямо показанията на свидетел Чавдар Георгиев има данни, че лицето, което е назначено в "Пътна полиция", се познава със Стефан и Марин Димитрови и неговото назначаване се основава на тяхното познанство. Към онзи момент обаче Бойко Рашков не е бил министър на вътрешните работи, нещо което вие пропускате. Налице са данни как са назначавани служители в Министерство на вътрешните работи, но няма доказателство, че Марин Д. е влиял на Петя Банкова за назначаване на служители в Агенция "Митници", посочи защитата на обвиняемия.
"Прокуратурата излага, че има лице, което се укрива - Никола Николов, но според него няма как да държат за заложник друго лице, докато намерят този, който се укрива. "Марин Димитров не е длъжен да носи наказателна отговорност за действията на други лица", каза адвокатът.
Съдът обаче реши, че и към момента не е разколебано обоснованото предположение за негово участие в организирана престъпна група с користна цел, като има достатъчно събрани доказателства, че е търсено съдействие от висши служители, свързани с митниците за осъществяване на контрабанда.
Въпреки, че няма опасност лицето да се укрие, съдът намира, че е възможно при изменение на мярката то да извърши друго престъпление, предвид високата обществена опасност и механизма на извършеното престъпление, в което е обвинено, предаде БТА.
В съдабната зала Марин Димитров поиска домашен арест и заради здравословното му състояние. Той посочи, че за него не се полагат необходимите грижи. "Няколко пъти съм имал здравословни проблеми, но лекарите в следствената болница ми заявиха, че не могат да извършат лечението, което ми е необходимо", допълни той.
"Състоянието му е задоволително, но това не е отговорът, който се търси в този случай. Моля, да уважите искането ни за съдебно-медицинска експертиза", изтъкна адвокатът на Димитров.
Прокурорът посочи, че се прави всичко необходимо за лечението, предвид здравословното състояние на обвиняемия и заключи: "Няма нужда да бъде експертно изследван и моля да бъде отхвърлено това искане."
"Срещу Марин Димитров се полагат необходимите грижи, предвид здравословното му състояние. Не се налага назначаване на съдебно-медицинска експертиза", отсече съдията и потвърди определението на първата инстанция.
На бившия вече директор на Агенция "Митници" Петя Банкова, Стефан и Марин Димитрови, както и на Никола Николов бяха повдигнати обвинения за участие в организирана престъпна група за търговия с влияние, контрабанда и други престъпления. Впоследствие обвинение бе повдигнато и на бившия главен секретар на МВР Живко Коцев за участие в престъпна група, в която са участвали Петя Банкова, Марин Димитров и Стефан Димитров.