Оневиниха бившия репортер на "Господари на ефира" Димитър Върбанов за лъжесвидетелстване
Решението на Върховния касационен съд е окончателно и не подлежи на обжалване и протест
Върховният касационен съд призна за невиновен Димитър Върбанов, работил като репортер в предаването „Господари на ефира“, по обвинението за лъжесвидетелстване, съобщиха от съда.
Още по темата
Тричленният състав на ВКС оставя в сила присъдата на Великотърновския окръжен съд, с която е отменена частично първоинстанционната присъда на районните магистрати. С първоинстанционната присъда подсъдимият е признат за виновен в това, че на 26 септември 2018 г. във Велико Търново като свидетел по досъдебно производство пред старши разследващ полицай устно съзнателно потвърдил неистина. А именно, че е бил издърпан до вратата на склад на едноличен търговец, блъснат и изхвърлен от склада, вследствие на което паднал на циментовата настилка и си ударил ръка, крак и главата, имал рана от охлузване с кръвотечение на ръката, а вследствие на удара на главата в земята е получил световъртеж и частична загуба на съзнание.
Решението на районните магистрати е 1 година "лишаване за свобода“ с 3-годишен изпитателен срок. В протеста се изтъкват доводи за съществени процесуални нарушения при анализа на доказателствените средства, довело до незаконосъобразно оправдаване на Върбанов. Претендира се отмяна на съдебния акт и връщане на делото за ново разглеждане на въззивната инстанция.
Тричленният състав на ВКС приема протеста за неоснователен. Според върховните съдии, за да постанови съдебния си акт, въззивният съд е извършил цялостна проверка на оспорваната присъда и след комплексен собствен анализ на доказателствените източници е достигнал до различни от приетите от първата инстанция фактически заключения, довели до извод за несъставомерност на инкриминираното деяние, тъй като съобщеното от Димитър Върбанов пред разследващия орган на досъдебното производство е истина.
В мотивите се казва, че правилно и законосъобразно въззивният съд след извършен цялостен, пълен и обективен анализ на събрания доказателствения материал е достигнал до извод за несъставомерност на деянието от обективна страна, тъй като безспорно е установено, че подсъдимият по време на разпита му като свидетел пред разследващия орган е описал обстановката така, както той лично, субективно я е възприел и е съобщил това, което той е усещал като болки към момента на разпита, т. е. посоченото от него е истина.
„За да е налице реализиран състав по чл. 290, ал. 1 от НК е необходимо деецът в качеството си на свидетел устно или писмено съзнателно да е потвърдил неистина или да е затаил истина пред съд или друг надлежен орган на властта, каквото в случая подсъдимият не е извършил“, подчертават върховните съдии.