Конституционният съд ще реши да се отнемат ли колите на пияни и дрогирани шофьори
Промените в Наказателния кодекс бяха оспорени от съдията от Свиленград Добринка Кирева
Конституционният съд допусна за разглеждане и искането на магистрата от Районния съд в Свиленград Добринка Кирева да бъде обявена за противоконституционна разпоредбата в Наказателния кодекс, въз основа на която от миналата година се отнемат колите на шофьорите, хванати да управляват МПС след употреба на алкохол и наркотици.
Мотивите на съдия Кирева са, че разпоредбата на чл. 343б, ал. 5 НК "води до несъразмерност на наказанията спрямо тежестта на престъпленията и представлява необоснована намеса на държавата в гарантираното от Конституцията право на собственост, във връзка с преследваните от закона легитимни цели".
Според магистратката от Свиленград "моторното превозно средство, послужило за извършване на престъплението", е "неправилна и неиздържана формулировка", но "единствено по този начин, квалифицирайки предмета на престъплението като средство за извършването му, може да бъде постановено отнемането му в полза на държавата, което е злоупотреба от страна на законодателя с властта, която притежава да приема закони".
Промените в Наказателния кодекс бяха приети и влязоха в сила през август м.г. Според тях освен "лишаване от свобода" и глоба от 200 до 1000 лева, шофьор, задържан зад волана с концентрация на алкохол в кръвта, по-висока от 1,2 промила или след употреба на наркотици, се наказва с отнемане на автомобила му в полза на държавата. Ако шофьорът не е собственик на автомобила, който управлява, той ще трябва да плати на държавата сума, равна на стойността на превозното средство.
Освен съдия Кирева, Наказателната колегия на Върховния касационен съд също сезира КС за няколко разпоредби в НК, които предвиждат отнемането на автомобилите при непредпазливи деяния на пътя, както и присъждане на равностойността на колите при неумишлено причинена телесна повреда или смърт на пътя и за трафик на мигранти. ВКС поиска Конституционният съд да обяви за противоречаща на основния закон и чл. 343б, ал. 5 от НК, но само за случаите, когато се отнема чужда собственост.
Определението, с което Конституционният съд допуска делото за разглеждане, е прието с 8 гласа. Трима конституционни съдии - Мариана Карагьозова-Финкова, Таня Райковска и Атанас Семов, са го подписали с особено мнение.
Като заинтересувани институции по делото са конституирани Народното събрание, Министерския съвет, министъра на правосъдието, министъра на вътрешните работи, Върховния касационен съд, главния прокурор, Националната следствена служба, омбудсмана на Република България и Висшия адвокатски съвет. КС реши да им се изпратят преписи от искането и от определението, като им се предостави 30-дневен срок от уведомяването да представят писмени становища по предмета на делото.