Избраха нов ръководител на Военно-окръжната прокуратура в София
Прокурор Петър Димов има над 20 години юридически стаж, а кандидатурата му подкрепиха Йордан Стоев, Калина Чапкънова и Евгени Иванов
Прокурорската колегия към Висшия съдебен съвет единодушно избра Петър Дилов за "административен ръководител - военно-окръжен прокурор" на Военно-окръжната прокуратура - София, става ясно от съобщение на сайта на ВСС.
Решението за неговото назначаване на ръководната длъжност може да се обжалва пред Върховния административен съд в 7-дневен срок от обявяването му.
Другият кандидат Антон Мицов се е отказал от участие в процедурата, добавят от ВСС.
Прокурор Петър Димов има над 20 години юридически стаж, от които над 19 години във Военно-окръжна прокуратура - София. Той започва професионалната си кариера през 2005 г. като военен следовател във Военно-окръжна прокуратура - София. През 2017 г. е преместен в длъжност "прокурор" в органа, а през 2018 г. е назначен за заместник-военно-окръжен прокурор на Военно-окръжна прокуратура - София. С решение на Прокурорската колегия по протокол № 44/18.12.2024 г. полк. Димов е определен за изпълняващ функциите "административен ръководител - военно-окръжен прокурор" на Военно-окръжна прокуратура - София.
Прокурор Димов обясни личната си мотивация за заемане на длъжността с натрупания професионален опит, подкрепата и доверието на неговите колеги, както и с увереността, че придобитите знания и опит в системата на прокуратурата ще му да дадат възможност да отговори на високите изисквания. Той поясни, че е "много добре запознат със спецификите в работата на военното правораздаване" и лично познава всички военни магистрати и съдебни служители в органа.
Пред членовете на Прокурорската колегия полк. Димов представи дейността на военно-окръжна прокуратура - София, като очерта достиженията и проблемите, и сподели набелязаните цели за развитие и мерки за тяхното достигане.
Кандидатурата на прокурор Димов бе подкрепена от Йордан Стоев, Калина Чапкънова и Евгени Иванов, които посочиха, че той отговаря на законовите изисквания, притежава административен опит и кариерата му е изцяло във военното правораздаване. Те обърнаха внимание на неговото представяне, познаването в пълнота на спецификите на военното правораздаване, както и показаната ясната визия за съществуващите проблеми и предложените мерки за тяхното преодоляване, добавят още от ВСС.
Година по-рано и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов предложи да бъде уволнен тогавашният началник на Военно-окръжна прокуратура - София Адалберт Кръстев. През октомври 2024 г. обаче стана ясно, че Прокурорската колегия на ВСС е отказала да освободи Кръстев от длъжност.