Главният прокурор Иван Гешев ще занесе 120 тома с материали, свързани с дейността и резултатите от работата на прокуратурата, правомощията на обвинител №1, укрепването на независимостта на прокуратурата в рамките на съдебната власт, както и практиката на Конституционния съд за прилагане нормите на принципа за разделение на властите, на членовете на парламентарната правна комисия, които днес го викат на изслушване, съобщиха от прокуратурата.

Всеки от народните представители ще получи по пет тома с материали в рамките на насроченото за днес обсъждане в ресорната комисия на парламента, с участието на главния прокурор, на прилагането на закона и дейността на прокуратурата и разследващите органи.

На парламентаристите ще бъдат предоставени и следните документи: 

  • Доклади за прилагането на закона и дейността на прокуратурата и разследващите органи през 2021 г. и 2020 г.;
  • Анализ на дейността на Специализираната прокуратура и Апелативната специализирана прокуратура за периода 2012-2020 г.
  • Материали за дейността на ПРБ, Специализираната прокуратура и Апелативната специализирана прокуратура за 2019-2021 г.;
  • Експертни предложения от главния прокурор за изменения в Наказателния кодекс, внесени в Народното събрание на 11.05.2020 г. и 06.06.2022 г., част от които са свързани с налагането на наказания на водачи на моторни превозни средства, употребили наркотични вещества и алкохол. Както и писмо на ПРБ от 13.07.2022 г. до Народното събрание относно липсата на институционална реакция във връзка с внесени през 2020 г. и 2022 г. експертни предложения за изменения в Наказателния кодекс, касаещи престъпленията по транспорта;
  • Изложение относно правомощията на главния прокурор;
  • Независим анализ на структурния и функционалния модел на ПРБ, извършен от Службата за подкрепа на структурните реформи на Европейската комисия през 2016 г., който включва препоръки за засилване на независимостта на разследващите органи;
  • Решения на Конституционния съд, свързани с правомощията и независимостта на прокуратурата, в т.ч. на главния прокурор;
  • Сравнително изследване (изготвено от Институт Отворено общество-София), свързано с фигурата на главния прокурор в държавите членки на Европейския съюз, както и с функциите на прокуратурите.

"Притеснени сме, че не се разкриват огромен брой извършители всяка година и по тази причина се прекратяват десетки хиляди дела по давност", заяви Гешев пред журналисти. 

"Има много въпроси, които смятам за важни, и се надявам да представляват интерес и за българските народни представители, защото е ясно, че представляват интерес и за българските граждани", добави главният прокурор.

По думите му българите задавали въпроса "защо се квалифицират като непредпазливи случаи като катастрофата с Милен Цветков, след като е ясно, че шофьорът е употребил непозволени вещества".

"Становището на прокуратура е, и го има в експертното ни становище, че причиняване на смърт по непредпазливост на едно и повече лица в резултат на употреба на наркотични вещества или алкохол или други утежняващи вината обстоятелства, трябва да предвижда тежко наказание, защото за нас това е умишлено престъпление и тези евентуални извършители са се поставили сами в положението да не могат да предотвратят щетата", обясни Гешев.

Той посочи, че за прокуратурата много важен е въпросът и за корупцията по високите етажи.

"Трябва да е ясно, че не прокуратурата отговаря за борбата с престъпността само, това е въпрос на наказателна политика на държавата. МВР разкрива престъпления. Без да се разкрие едно престъпление, няма как прокуратурата да реализира наказателна отговорност, няма как да внесе обвинителен акт и евентуално няма как съда да произнесе осъдителна присъда. Това е работа на система от органи - ако някоя от системите не си върши качествено работата, резултатът е незадоволителен", каза още обвинител номер едно.

Гешев беше категоричен, че няма да каже коя система не си върши работата, защото той самият отговаря за прокуратурата.

"Ние знаем своите проблеми и се стремим да ги решаваме, но тези проблеми, които водят до този незадоволителен резултат според българското общество за корупцията по високите етажи е резултат на цялостна държавна политика, резултат на недобра работа на МВР, резултат на законодателна дейност или липса на такава", подчерта главният прокурор.