Гешев и Демерджиев сблъскаха позиции за спецпрокуратурата на форум в „Бояна“
Главният прокурор вижда "опити за пробив в правото и законността", а според правосъдния министър спецпрокуратурата "не опрадва съществуването си"
"Налице е реална опасност за върховенството на правото и основни демократични ценности, които споделя европейското семейство. Затова трябва да си отговорим като общество и професионална общност искаме ли правила за всички или се отказваме от тях и искаме те да не се отнасят за шепа недосегаеми" - това каза главният прокурор Иван Гешев при откриването на конференция "Съдебна реформа. Специализирано правосъдие", която се провежда в резиденция "Бояна".
Още по темата
Във форума участват представители на трите власти - законодателна, изпълнителна и съдебна, членове на Висшия съдебен съвет, представители на органите на специализираното правосъдие, професионални магистратски организации, на академичните среди и на неправителствения сектор. В началото на конференцията видео приветствия отправиха Адриан Лазара - председател на Комисията по правни въпроси на Европейския парламент, Ладислав Хамран - президент на "Евроджъст" и Долорес Делгадо - главен прокурор на Кралство Испания, правосъдният министър Иван Демерджиев.
По думите на Гешев форумът е организиран, за се декларира "готовността на прокуратурата за открита дискусия с цел провеждане на истинска, ползотворна и ефективна реформа". Той изрази надежда да се чува професионалното мнение на практикуващите юристи, неправителствените организации и академичната общност". И подчерта, че несъмнено реформи се налагат в много сфери на държавната власт, но те трябва да са реални и "най-важното в интерес на българските граждани".
Гешев продължи с въпросите, които според него е важно да намерят отговор: "Искаме ли революционно извънредно законодателство, което да заличи постигнатия и признат за България прогрес след приемането ни в Европейския съюз и да застраши реални права на българските граждани? Да решим проблемите на лица, преследвани от правосъдието, или искаме реална промяна в интерес на обществото за ефективна борба с корупцията и изобщо с престъпността".
"Искаме ли правоохранителните институции да си взаимодействат в рамките на закона или да продължи задълбочаващата се тенденция на институционални войни и лични вендети, водещи до притеснителни тенденция за бум в последните месеци на организираната престъпност, корупцията, трафика на мигранти и битовата престъпност", попита още Гешев.
Според него тази година със своя глас българските граждани са дали "ясен знак към представителите и на трите власти, че очакват от тях реформи и промени, които да подобрят условията на живот и развитието на България". Прокуратурата е готова да участва в такива промени, ако тяхната цел е да се отговори на очакванията на обществото за повече справедливост, увери той.
Измененията на Конституцията, в това число и на законите, почти без изключения, са извършвани и се извършват без провеждането на конструктивен и професионален дебат, лишен от личностни интереси, без да бъде чут гласът на магистратите, пряко ангажирани с правоприлагането, както и на академичната общност. Извървяхме дълъг път на еволюция на нашето законодателство и синхронизиране с европейските правила. За съжаление, сме изправени пред политически опити за пробив в правото и законността, маскирани като "реформа" и борба с престъпността", предупреди Иван Гешев.
Промени са нужни, те следва да бъдат направени и отвъд съдебната власт, включително в МВР, контролните органи и службите за сигурност, за да се осигури очакваната от всеки български гражданин справедливост и да се гарантира, че върховенството на правото у нас не е предлог за политически и личностно мотивирани промени, а осъзната реалност и основен приоритет за нас, заяви Иван Гешев пред участниците в конференцията.
След като обвинител номер едно индиректно защити сегашните спецпрокуратури, чието закриване е на дневен ред в последните няколко месеца, думата взе правосъдният министър Иван Демерджиев, който очаквано не бе на мнението на Иван Гешев. В приветствието си министърът даде данни за съседна Румъния, където през 2016 г. от 1273 представители на високите етажи на властта са били обвинени, 870 присъди са влезли в сила. "Всички знам колко са обвинените и осъдените в България - сравнението не говори добре за ефективността на българските институции", отбеляза Демерджиев.
Той припомни и докладите за върховенството на закона от Европейската комисия, които подчертават малкия брой окончателни присъди за корупция във властта. Демерджиев отбеляза и че санкционирането от САЩ на български граждани, сред които - държавни служители, се посочва от Държавния департамент като най-голямата му антикорупционна акция.
В тази ситуация българската спецпрокуратура не оправда своето съществуване, като показа различен стандарт към уличените в корупция, независимо дали са в близки отношения с представители на властта, или са в конфликт с такива", подчерта министърът на правосъдието.
"За своето продължително съществуване институциите на специализираните съд и прокуратура не успяха да убедят българските граждани в своята ефективност, своята обективност, безпристрастност, законосъобразното протичане на тяхната дейност, и в крайна сметка в необходимостта от тяхното съществуване", посочи правосъдният министър Иван Демерджиев в словото си. По думите му специализираните органи са успели да създадат усещането в обществото, че често се използват за саморазправа от страна на властимащите, вместо да бъдат техен коректив.
Правосъдният министър коментира още, че нуждата от съдебна реформа се е изострила след масовите протести в страната през 2020 г. и с провелите се парламентарни избори през 2021 г. Той добави, че е необходима съдебна реформа, която да възвърне вярата в справедливото правосъдие у българските граждани, като отбеляза важността на специализираното правосъдие при извършване на реформата.
Мнението на магистратите от двете специализирани съдилища е, че при действащата нормативна уредба компетентността им е твърде разширена и вместо това тя трябва да се ограничи до определен род дела. Такава е позицията и на правосъдното ведомство, каза Демерджиев, който очерта два варианта за действие - специализирани отдели към апелативните и окръжните съдилища или прокурори със специална подготовка към общите съдилища.
Пред журналисти по-късно главният прокурор коментира: "Това, че български политици искат оставката ми, означава, че прокуратурата работи много добре. Притеснително щеше да бъде, ако харесваха прокурорите; ако ни харесват, значи сме объркали професията. Нашата работа е да работим за правосъдието и българските граждани, а не за политиците. Това, че не ни харесват, означава че си вършим работата и има разделение на властите". Той каза още, че прокуратурата ще инициира искане до Конституционния съд да се произнесе какви са правомощията на главния прокурор.