Диригентът Левон Манукян излиза от ареста срещу 50 000 лв. гаранция
Вече бившият директор на филхармоничния театър в Разград има наложена забрана да напуска страната
Диригентът и вече бивш директор на Театрално-музикалния и филхармоничен център в Разград Левон Манукян е освободен под парична гаранция в размер на 50 000 лв., съобщиха от прокуратурата.
Той и е със забрана да напуска страната, съобщи за БТА Галин Гавраилов, наблюдаващ прокурор по делото, което се води от Окръжна прокуратура - Пловдив.
На Манукян и негов съучастник са повдигнати обвинения за длъжностно присвояване в особено големи размери, представляващо особено тежък случай, извършено в условията на продължавано престъпление, през септември тази година.
Присвоени са бюджетни средства на театъра в размер малко под един милион лева, каза Гаврилов. Сключвани са реални трудови договори, но хората никога не са посещавали театъра в Разград и не са работили реално там. Единствено са предоставили личните си данни. Възнагражденията им били много по-високи от тези на редовните служители в театъра.
Другите двама обвиняеми по делото бяха задържани за изпиране на пари - 147 хил. лева. По-голямата част от сумата е намерена у тях при ареста им.
Действията по разследването продължават.
От обвинението уточниха, че Манукян не е оставен в ареста след 72-часовото си задържане, защото е съдействал на разследващите.
Вчера Министерството на културата го освободи от поста и назначи проверки във всички театри- второстепенни разпоредители на бюджетни средства.
Манукян и още един мъж с инициали П. П. са с обвинени за длъжностно присвояване в особено големи размери, извършено през месец септември. Други двама души са с обвинения за пране на пари. Спрямо единият - Атанас Георгиев, е внесено искане в съда за вземане на мярка за неотклонение "задържане под стража", а другият с инициали Б. Ч. е пуснат под гаранция от 3000 лева.
Според държавното обвинение в началото на септември в трупата в Разград започнали работа нови 60 души на заплати, драстично надвишаващи възнагражденията на старите служители. Те били предимно от Перник, уговорени да се включат в схемата от Атанас Георгиев, който се представи пред Пловдивския окръжен съд в заседанието по мярката му за неотклонение като каскадьор на свободна практика. Новоназначените театрали не получавали парите, давали ги на Георгиев, той пък ги предоставял на човек, когото твърди, че не познава. За назначените оставали като бонус социалните осигуровки, което навежда на идеята, че преди това са били безработни.
Така през август разходите за работни заплати в театъра в Разград са били за около 150 хил. лв., през следващия месец скочили до 1,7 милиона. Новоназначените получавали и т. нар. допълнително материално стимулиране, което на моменти било по 8 хил. лв. на ден, и така общо разходите за възнаграждения са набъбнали така драстично.
По неофициална информация в Родопския драматичен театър фиктивно са били назначени 40 души, има съмнения за подобни действия и в други трупи.