Започнаха да изчезват опозиционни лидери на Беларус
Повече от 600 са задържаните при протестите в страната на 6 септември
Неизвестни хора тази сутрин са отвлекли члена на Координационния съвет на опозицията в Беларус Мария Колесникова пред Националния художествен музей в Минск и са я отвели в микробус, съобщи беларуската телевизия, цитирана от ТАСС и Ройтерс.
Полицията в Минск съобщи, че проверява сигналите за отвличане на Колесникова. Друг член на ръководството на опозицията, Максим Знак, заяви, че не може да се свърже с Колесникова по телефона.
Опозиционният беларуски политик Светлана Тихановска заяви, че предполагаемото отвличане в Минск на опозиционния лидер Мария Колесникова изглежда е опит да се саботира работата на опозиционния Координационен съвет и да се сплашат неговите членове, предаде Ройтерс.
Неизвестни лица са задържали тази сутрин в центъра на Минск Колесникова, натикали са я в черен микробус и са я откарали в неизвестна посока, съобщи беларуският опозиционен портал tut.by, позовавайки се на очевидци. С нея няма телефонна връзка. Министерството на вътрешните работи на Беларус заяви, че няма нищо общо с изчезването на Колесникова, съобщи Асошиейтед прес.
Координационният съвет на опозицията настоя за незабавно освобождаване на четирима свои членове - Мария Колесникова, Лилия Власова, Антон Родненков и Иван Кравцов, както и гаранции, че в родината си могат напусналите страната опозиционери Олга Ковалкова, Павел Латушко и Светлана Тихановска, предаде ТАСС. Позицията на съвета бе публикувана в неговия канал на приложението Телеграм. Днес от съвета бе съобщено, че е изгубена връзката и с Кравцов, и с Родненков. Власова бе задържана на 31 август. Адвокати са започнали процедура по издирването на тримата и в най-скоро време ще се свържат с беларуските служби за сигурност и с полицията.
На 1 септември Мария Колесникова обяви създаването на нова партия - "Вместе" ("Заедно"), която ще се бори за политически, социални и икономически реформи в страната.
Латушко, който е в ръководството на съвета, заяви пред ТАСС, че въпреки засилването на натиска от страна на властите, съветът ще продължи да работи и да търси начини за излизане от политическата криза. Заради промяната в обстановката - опитите на властите да деморализират съвета и да дезорганизират работата му, е било решено да се промени регламентът му, за да могат членовете на Президиума на съвета да участват в работата му от чужбина, каза Латушко. Той заяви, че е напуснал Беларус, защото му е бил поставен ултиматум от властите - или напуска страната, или го подвеждат под наказателна отговорност. Въпреки това изрази надежда, че скоро ще се върне в страната.
Латушко напусна Беларус на 2 септември и придружен от полския посланик пристигна в Полша, за да участва в икономическа конференция. После политикът замина за Литва.
Събитията в Беларус по време на президентските избори на 9 август и след тях разкриха недостатъци в системите за управление на страната и в работата на някои органи на властта, заяви беларуският президент Александър Лукашенко на среща с председателя на Следствения комитет Иван Носкевич.
Беларуската полиция съобщи, че е арестувала 633 души на вчерашните протести срещу преизбирането на Лукашенко, предаде Франс прес.
Хората са задържани за нарушаване на закона за масовите събирания. 363 от тях остават в ареста докато съдът разгледа нарушенията им.
Според полицията вчера са се състояли 42 протеста в различни райони на Беларус с общ брой участници 31 000 души.
Според опозицията само в Минск са протестирали над 100 000 души, 194 са задържаните в столицата.