Законно ли е раздаването по 1 млн. долара на подписалите петицията на Мъск?
Избирателите не получават директно пари, което "макар да е в сивия сектор", реално не може да доведе до дело, коментират експерти пред BBC News
Законно ли е предлагането на парични стимули в размер на 1 милион долара, които милиардерът Илон Мъск обеща на хора от колебаещи се щати срещу подписване на "петиция в подкрепа на свободата на словото и правото да се носи оръжие". Този въпрос повдигнаха прави експерти пред BBC News.
Петицията е създадена от Комитета за политическо действие "Америка" (America PAC) - организация за политически действия, основана от Мъск в подкрепа на Доналд Тръмп за президентската надпревара на 5 ноември.
Един участник на събитие в Пенсилвания, чиято цел бе да мобилизира поддръжници на републиканеца, вече получи чек от 1 милион долара.
Идеята е всеки ден до деня на вота на 5 ноември награда от 1 млн. долара да бъде присъждана на случаен принцип на подписал се в "петицията в подкрепа на свободата на словото и правото да се носи оръжие" от щатите Джорджия, Невада, Аризона, Мичиган, Уисконсин, Северна Каролина и Пенсилвания. Петицията е създадена от America PAC.
На уебсайта на America PAC се казва, че тя иска "сигурни граници", "безопасни градове", "свобода на словото", "разумни разходи", "справедлива съдебна система" и "самозащита".
47 долара биват обещавани на всеки, който насочи друг гласоподавател да се подпише в петицията. В Пенсилвания, който щат може да реши крайния победител в президентската надпревара, сумата е над 100 щатски долара за подобно насочване.
America PAC твърди, че тези, които подписват петицията, дават знак за подкрепата си за Първата и Втората поправка на Конституцията на САЩ.
Предлагането на пари срещу това някой да се подпише като избирател обаче може да наруши американското законодателство, смята Пол Шиф Берман, професор по право в университета "Джордж Вашингтон".
"Смятам, че офертата на Илон Мъск вероятно е незаконна", казва Пол Шиф Берман, професор по право в университета "Джордж Вашингтон". Той се позовава на изборния кодекс на САЩ. Той гласи, че всеки, който "плати, или предложи да плати, или приеме плащане за регистрация за гласуване, или за гласуване", е заплашен от потенциална глоба от 10 000 долара или затвор до 5 години.
"Офертата му е отворена само за регистрирани гласоподаватели, така че смятам, че предложението му противоречи на тази разпоредба", коментира Берман.
От Министерството на правосъдието на САЩ са отказали коментар пред BBC News. Бивш председател на Федералната избирателна комисия коментира, че реално на никого не се плаща директно, за да се регистрира или да гласува. Брад Смит казва пред "Ню Йорк Таймс", че раздаването на подаръци е "нещо като сива зона", но не не граничи с престъпление.
"Той не им плаща, за да се регистрират и да гласуват. Той им плаща, за да подпишат петицията, като иска само хора, които са регистрирани избиратели", посочва Смит.
Професорът по изборно право в Северозападния университет Майкъл Канг коментира пред BBC, че контекстът е важен. "Разбирам някои анализи, според които това не е незаконно, но смятам, че тук, предвид контекста, очевидно има за цел да подтикне хората да се регистрират за гласуване по начин, който е правно проблематичен", каза Майкъл Канг.
Професорът по конституционно право Джереми Пол от Юридическия факултет на Североизточния университет смята, че Мъск се възползва от правна вратичка, като според него би било трудно да се заведе дело.
Губернаторът на Пенсилвания Джош Шапиро, който е демократ, определи раздаването на пари като "дълбоко обезпокоително" и призова правоприлагащите органи да проведат разследване. Мъск, от своя страна, коментира, че е "обезпокоително, че Шапиро би казал такова нещо".
Американският милиардер предприемач Марк Кюбан, който през последните седмици води кампания в полза на Камала Харис, заяви, че предложението на Мъск е едновременно "иновативно и отчаяно".
"Използването на лотария не е толкова лоша идея. Дали ще проработи или не е съвсем друго нещо, защото лесно може да се обърне срещу вас", каза Кюбан пред CNBC.
На критиките за законността на даренията самият Мъск отвръща, че и демократите и техните спонсори са финансирали подобни инициативи в миналото. В "Екс" той написа, че шефът на Meta Марк Зукърбърг "направи същото през 2020 г."
Той има предвид, че Зукърбърг дарява 400 млн. долара през 2020 г., дадени на две непартийни организации, за да помогнат с логистиката около гласуването по пощата. Те не са дадени директно на избирателите, отбелязва BBC.
На предишни избори Демократическата партия е инвестирала в инициативи за мобилизиране на поддръжници, като например кампания за регистрация на избиратели за междинните избори в САЩ през 2022 г. на стойност 25 млн. долара. Тези пари обаче също не са дадени директно на избирателите, а за наемане на хора, които да обикалят по домовете, за телевизионна и цифрова реклама.
"Законно е да се плаща на хора, които отиват да регистрират гласоподаватели, но не може да се плаща директно на хора, за да се регистрират", отбелязва професор Канг.
Самият Доналд Тръмп коментира, че не е следил дарителството на Мъск, но го определи като приятел.