Задочен арест за Христо Грозев в Русия за пресичане на границата и организиране на бягство
Съдът в Москва избра превантивна мярка срещу Грозев под формата на задържане под стража за срок от два месеца от момента на екстрадирането му или задържането му на руска територия
Лефортовският съд в Москва е арестувал задочно българския гражданин Христо Грозев, разследващ журналист и ръководител на проекта Bellingcat.
Той е обвинен в незаконно преминаване на границата на Русия, съобщава Интерфакс.
"Съдът избра превантивна мярка срещу Грозев под формата на задържане под стража за срок от два месеца от момента на екстрадирането му в Русия или от момента на задържането му на територията на Русия", цитира агенцията решението на съда.
Не се уточнява кога точно и при какви обстоятелства според разследващите Грозев е преминал незаконно границата.
Адвокатът на журналиста Вероника Полякова не може да разкрие подробности за обвиненията, позовавайки се това, че е дала подписка за неразгласяване на данни от разследването.
Както уточнява "Медиазона", Грозев е обвинен в незаконно преминаване на руската граница (член 322, алинея 1 от Наказателния кодекс на Русия). Следствието не разкрива подробности по делото. Самият Христо Грозев е заявил, че ФСБ го обвинява, че е "помогнал на журналиста Роман Доброхотов да напусне Русия през 2021 г., за да избегне затвор".
Според ТАСС Христо Грозев е обвинен задочно в организиране на бягството в чужбина на Доброхотов, издател на The Insider - изданието също като медията на Грозев е признато в Русия за "чуждестранен агент".
Миналата година стана известно, че Грозев е обявен за издирване, но тогава не беше известен членът, по който е обвинен.
Руското вътрешно министерство обяви Христо Грозев за издирване през декември 2022 г. Не бе уточнено по кой член се издирва той. Руската държавна информационна агенция РИА Новости съобщи, позовавайки се на свой източник, че срещу Грозев се води наказателно дело за "фейкове" за руската армия.
Bellingcat е международен разследващ проект, обявен в Русия за "чуждестранен агент" и "нежелана организация". Екипът на Грозев е разследвал кой е свалил самолета MH-17 над Донбас, отравянето на политика Алексей Навални и др.
През 2020 г. Христо Грозев, заедно с екипа на "Фонда за борба с корупцията" на Алексей Навални разследва отравянето на руския политик и установява имената на офицерите от ФСБ, участвали в престъплението.
През юли 2022 г. руската ФСБ обявява, че Христо Грозев е участвал като агент на MI6 в операция на украинското разузнаване, което се е опитало да отвлече боен самолет на руските ВВС. Самият Грозев заяви, че не е участвал в никакви операции на специалните служби. По думите му Bellingcat прави документален филм за операцията на бивши украински "оперативни работници", по време на която руски и украински агенти се опитват да се измамят взаимно.
В началото на февруари Грозев заяви пред австрийската преса, че е решил да не се връща в Австрия, където е живял дълги години, защото е получил съобщение, че има заплаха за живота му, и ще живее в САЩ. "Подозирам, че във Виена има повече руски агенти, информатори и подставени лица, отколкото полицаи", каза той.
Главният разследващ журналист на Bellingcat живя в Австрия почти 20 години. Заплахата му е съобщена от разузнавателни източници, след което той е отменил завръщането си от САЩ във Виена.
В края на февруари Грозев съобщи, че полицията в Обединеното кралство не е разрешила на него и семейството му да посетят Лондон за наградите на Британската филмова академия (BAFTA), тъй като появата му на церемонията "представлява заплаха за обществената сигурност".
"Разбирам нуждата от обществена сигурност (въпреки че не виждам как моят син или дъщеря в тийнейджърска възраст представляват опасност за обществото). Но моменти като този показват нарастваща опасност за независимите журналисти по целия свят", написа тогава Грозев в Twitter.